"To snad nemyslí vážně! A prý jsou zcela vyprodaní robotičtí psi, na ně se výjimka také vztahuje? A kdosi kdesi napsal, že nový ministr zdravotnictví bude od deseti večer vypínat proud a lidé nakupují elektrocentrály. Připadá vám to normální? Kde to žijeme a jak dlouho to bude ještě trvat? Nenechme si toto líbit! Je tu nějaká petice, není jasné, že to pomůže, ale lepší než čekat, co na nás ještě vymyslí!"

Tak a podobně vypadají některé reakce na nový twitterový účet s fotografií nového ministra zdravotnictví Jana Blatného, který se tváří jako jeho skutečný a zveřejňující jeho stanoviska. První tweety se na tomto účtu objevily v úterý 27. října 2020.

Europoslanec za SPD Hynek Blaško sdílel starou lež. Rozpoutal nenávist

"Sociální sítě nejsou mou doménou, ale občané naší země si zvykli díky mým kolegům a předchůdcům zjišťovat informace právě zde, proto jsem se i já vydal touto cestou. Další informace k chystaným změnám zveřejníme dnes na tiskové konferenci," uvedl v ten den na úvod zahájení své internetové komunikace údajný Jan Blatný.

Brzy se pak na tomto účtu začaly objevovat tweety, které vyvolávaly stále větší a větší zmatek.

Takové a podobné zprávy samozřejmě nemohly zůstat bez odezvy. Všechny jsou ale falešné. Účet nepatří novému ministrovi. Jde zřejmě o parodický účet, jichž je na českém Twitteru více - několik parodických verzí například napodobuje účet mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, další parodický účet má například politik Jaroslav Faltýnek, popřípadě Institut Václava Klause. 

Američtí lékaři v Česku? Garda, která bude střílet, tvrdí konspirátorka

U většiny z těchto účtů však lze zřetelně poznat, že jde o parodii a satiru, u nového profilu Jana Blatného to bohužel tak zřejmé není a jeho tweety tak mohou mít i poplašný charakter. Neprezentují ale realitu.