Předchozí
1 z 7
Další

Člověk a kůň musí být jedno tělo, říká indián ze show a filmový kaskadér Houška

Práce je jeho koníčkem a naopak. Ondřej Houška na svém ranči Oswego ve Svitávce na Blanensku trénuje a chová koně. Objíždí také soutěže ve westernovém ježdění u nás i v zahraniční a sbírá na nich úspěchy. Jeho doménou jsou disciplíny working cow horse, cutting nebo roping.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

Ve vztahu ke koním jako trenér i jezdec využívá metodu a filozofii horsemanship. „Snažím se koni předat to nejlepší ze sebe a dostat z něj to nejlepší, co mi nabídne. Není to jen o tom nasednout na sedlo a jet. Musím být aktivní a koně vnímat. Člověk se musí naučit pohybovat se s koňským tělem, být s ním sladěný a napojený. Musíme fyzicky i psychicky fungovat jako jeden celek,“ popisuje svůj přístup ke koním dvaačtyřicetiletý muž, který se kdysi vyučil stolařem.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

Pracoval také jako kaskadér a jezdec u filmu a v zábavních parcích. Nějaký čas byl jednou z postav indiánské show v boskovickém westernovém městečku. Jeho velkým koníčkem a odreagováním je šerm, kterému se věnuje ve skupině Gonfanon.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

Jako trenér působí posledních dvacet let. Za tu dobu mu pod rukama a pod sedlem prošlo na pět stovek koní. Na ranči zajišťuje obsedání mladých koní, trénink koní i jezdců nebo výuku westernových disciplín. „Ideálním výsledkem tréninku je hodný a klidný kůň, který nese jezdce, reaguje na pomůcky a je schopný fungovat v jakémkoliv prostředí,“ říká Ondřej Houška, který zkušenosti sbíral během pobytů na rančích v Kanadě.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

Sám se pravidelně účastní soutěží. Začínal na westernových závodech v České republice. Poslední léta se poměřuje s evropskou špičkou v Polsku, Německu nebo ve Francii.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

V roce 2015 se stal mistrem Evropy ve working cow horse. „Aby trenér měl příjem klientů, tak se musí někde ukázat a musí být vidět jeho práce a právě k tomu slouží soutěže. U nás je hodně závodu, ale jejich kvalita není nejvyšší. Na soutěžích v zahraničí je větší konkurence, lepší koně, trenéři a lepší zázemí,“ hodnotí.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky

Ondřej Houška žije se svou rodinou na ranči Oswego ve Svitávce. Ve stájích má patnáct vlastních koní plemen americký quarter horse, americký paint horse, appaloosa a poníka pro děti. Nechybí ani telata a další hospodářská zvířata. „Jsme rodinný ranč. Žádné zaměstnance nemáme, všechno děláme sami,“ podotýká Ondřej Houška, který kromě obsedání a tréninku koní nabízí také odborné semináře nebo ustájení koní.

Ondřej Houška.Zdroj: archiv O. Houšky