Na západě Čech trvají silné mrazy už druhý den. V sobotu bylo na horách okolo minus deseti stupňů a v noci na dnešek se i díky vyjasnění teploty propadly ještě výrazněji.

Pod minus 15 stupňů klesly teploty například na Šindelové na Sokolovsku nebo v Perninku. Mrazivo bylo ale i v Plzeňském kraji v Konstantinových Lázních na Tachovsku, kde nad ránem teplota klesla pod minus 15 stupňů.

Podle posledního měření strážníků nemá tloušťka ledu na Brněnské přehradě v lokalitě přístaviště víc než pět centimetrů.
Brněnská přehrada zamrzá. Podívejte se, jak strážníci měří tloušťku ledu

V šumavské části Plzeňského kraje až tak mrazivo nebylo a teploty se pohybovaly mezi minus pěti až deseti stupni. V Plzni pak i ráno bylo jen okolo minus pěti stupňů Celsia.

Varování před velmi silným mrazem platí od nedělních 18 hodin do pondělních 9 hodin i pro Olomoucký, Moravskoslezský a a Zlínský kraj, upozornil Český hydrometeorologický ústav. 

Nebezpečí lavin 

Kvůli vydatnému sněžení byl v Jeseníkách vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, který znamená značné nebezpečí. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu. 

Krkonoše se plní turity již od vánočních svátků v každý volný den.
Východ republiky zasáhnou silné mrazy. Někde může být až -18 stupňů

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.