V případě knihoven ale nadále přetrvává sestupný trend, jak co do jejich počtu, tak i počtu čtenářů, kteří zařízení navštěvují. Podle statistik na konci roku 2021 fungovalo v České republice 5273 knihoven. Za stejnou dobu ubyla v knihovnách třetina čtenářů, jednou z výrazných příčin byl a stále zůstává covid.
„Roky 2020 a 2021 byly poznamenány pandemií, kdy knihovny byly uzavřené nebo neposkytovaly služby v plném rozsahu, zaznamenaly úbytek čtenářů a ne všichni se po otevření do knihoven vrátili,“ vysvětlila mluvčí Sdružení knihoven České republiky Veronika Chruščová.
Struktura návštěvníků se ale v průběhu let nijak výrazně nemění. „Silná je skupina seniorů, dětí a studentů, aktivní věk je zastoupen nejméně. Ve všech katego-riích převažují ženy,“ doplnila Chruščová.
Domů si kupujeme tituly, které letí
Čtenáři nemíří do knihoven jen za starými výtisky z nedostupných rozprodaných nákladů nebo pro těžkou vědeckou literaturu. Vyhledávají tu současnou. „Nejvíce se půjčují detektivky, je to stále populární žánr, ať už se jedná o krimi příběhy moderní nebo historické, české či severské detektivky,“ potvrdila Chruščová. Nejvíce vypůjčovaným titulem je dílo české autorky Karin Lednické Šikmý kostel.
Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere, si koupí 44 procent Čechů ročně jednu až pět knih. Dalších jednadvacet procent jich nakoupí do deseti, dalších třináct procent jich koupí více než jedenáct. Zbytek se přihlásil k tomu, že knihy nekupuje vůbec.
O výběru titulu pro nákup domů nerozhodují jen preference žánru, ale důležitou roli má podle Sdružení knihoven ČR i marketing ze strany nakladatele. Ta dokáže přimět čtenáře, aby za knihu zaplatil více, než je ochotný. Městská knihovna v Praze provedla průzkum, ve kterém dotazovala čtenáře, kolik jsou za nákup knihy ochotni zaplatit. Průměrná cena se pohybovala okolo 294 korun.
Mezi dospělými čtenáři patří dlouhodobě podle sledování nakladatelství Albatros Media krimi, romance či historické romány. „V beletrii obecně se zvyšuje podíl českých autorů mezi bestsellery. V první řadě bodují autoři, kteří v svých románech staví příběh na reálných historických základech a událostech. Příkladem může být debut Scarlet Wilkové s názvem Až uvidíš moře,“ poznamenal obchodní ředitel nakladatelství Josef Žák. Kniha vypráví příběh řeckých uprchlíků, které v roce 1948 přijalo Československo. Úspěchy mají čeští autoři také na poli krimi.
Stálicí v oblibě ale zůstává celosvětový fenomén Harry Potter. „Během covidu jsme zaznamenali silnou renesanci zájmu o sérii,“ potvrdil Žák. První díl série Harry Potter a Kámen mudrců patří mezi šestou nejprodávanější knihu Albatrosu za letošní rok, celá heptalogie figuruje také v první dvacítce nejlépe hodnocených a čtených knih všech dob portálu Databazeknih.cz.
Téma kouzelnického světa boduje aktuálně i v celorepublikovém žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů. V první desítce nejprodávanějších knih je během celého prosince titul S kouzelnickou hůlkou – Magické dospívání filmové čaroděje od Toma Feltona, představitele Draca Malfoye. Titul vydalo nakladatelství Host.