Na kola se lapkové zaměřují stále častěji. Jen za letošních osm měsíců jich z Blanenska zmizelo minimálně o dvacet více než za celý loňský rok. Zloději se pro ně vloupou zejména do domů, garáží či sklepů.

Podle policistů odcizili zloději v loňském roce přes třicet kol. Letos už přišli lidé na Blanensku o více jak padesát kol. „Poslední případ se stal v Blansku. Tam cyklisté přišli o bicykl, který nechali stát zajištěný zámkem na Wanklově náměstí. Škodu jsme vyčíslili na šestapadesát tisíc korun,“ sdělil policista David Chládek. Podle něj se zloději zaměřují na kola ponechaná před obchodem, restaurací nebo u hřbitova. Nejčastěji však bicykly mizí z domů, garáží, sklepních kójí či kočárkáren, kam se zloději vloupou. Najít provinilce je obtížné. Pokud si jej nevšimnou svědkové. „Některé případy se nám podařilo vyřešit právě díky svědkům. Zloděje jsme dohledali. Policisté také pravidelně obhlížejí bazary, zda tam nenajdou něco kradeného,“ sdělil Chládek.

To potvrdil majitel blanenského bazaru Jan Pšikal. Za patnáct let provozu se mu dostalo do rukou kradených kol už několik. „Kola vykupujeme a lidé je nosí také do zástavy. Na prvním pohled samozřejmě nepoznám, zda mi lidé nelžou a nenabízí mi něco kradeného. Podle zákona po nich ale chci občanku a všechny ty údaje si zaznamenám,“ popsal Pšikal s tím, že když vyjde najevo, že kolo je kradené, policisté tak zloděje bez obtíží dohledají. S krádežemi se majitel bazaru setkával častěji v minulosti. „Většinou šlo o mladé lidi. Často dokonce rodinné případy, kdy vzal například bratr sestře kolo a dovezl je k nám. Sestra pak na něj podá trestní oznámení a pak je obvykle stáhne. Jindy zlodějové narazili náhodně na kolo po cestě u plotu,“ vyjmenoval Pšikal.

Náruživý cyklista a prodejce kol Zdeněk Novák tvrdí, že proti zkušeným zlodějům nemají cyklisté šanci. „Jestli si kolo vyhlédne profík, žádné zajištění nepomůže. Cyklisté si mohou koupit vylepšené zámky. Ty ale váží několik kilogramů, takže vést je s sebou není nic příjemného,“ sdělil Novák. Kradená kola končí podle něj nejčastěji právě v bazarech. Rozprodat bicykl na součástky se totiž lapkům nevyplatí. „Starou součástku si dneska nikdo nekoupí. Kolo za dvacet tisíc střelí zlodějíčci do bazaru za pětistovku, kdo funguje v gangu, řekne si aspoň o pět tisíc korun. Pracovníci některých bazarů v tom bohužel jedou s nimi,“ míní Novák a prozradil, co se stalo jeho známému, když objevil při náhodné návštěvě jednoho z brněnských bazarů své kolo. „To kolo mu někdo ukradl a on je potom našel v bazaru. Upozornil na to majitele, ale neměl u sebe mobil, takže než se mu podařilo sehnat policisty, kolo už v bazaru vystavené nebylo,“ vzpomněl Novák s tím, že policisté tehdy odmítli obchod prohledat a věc dál řešit.

Ve čtvrtek si přišel do obchodu v Blansku vybrat nový bicykl muž z Rájce-Jestřebí, který si nepřál zveřejnit své jméno. I on byl okraden. „Kolo jsem měl neuzamčené v garáži. Nechal jsem ale otevřené dveře a šel vedle na zahrádku. Nějaký rychlonožka té chvilky využil a kolo ukradl,“ řekl muž a dodal, že když krádež hlásil policistům, dozvěděl se, že ve stejný den zmizelo další kolo z té samé ulice v Rájci.