Rozházené věci, chybějící peníze, počítač, fotoaparát či šperky, které jsou památkou na příbuzné. Nepříjemné překvapení čekalo v jednom týdnu na obyvatele hned tří bytů v Blansku. Několik vloupání v poslední době zažili také lidé v Rudici. Zloději řádí i v dalších koutech Blanenska.

V pondělí dopoledne neodolaly zloději dveře bytu v jednom z domů v Blansku. Poté, co je poškodil, přišel si v bytě na tučný lup. „Ukradl počítač, řetízky, náhrdelníky, náušnice a další cennosti v hodnotě devatenácti tisíc korun,” přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že tento případ je za posledních pět dní v Blansku již třetí.

Minulou středu se totiž lapka vkradl hned do dvou bytů v sídlišti Písečná. „Vypáčil dveře a bral tam šperky, hodinky, notebooky, fotoaparáty a další věci. Způsobil celkovou škodu za sto tisíc korun,” dodala Šebková.

Zloděj řádil nedávno i v Chrudichromech. Majitel domku zjistil, že z něj zmizela příruční pokladna s penězi.

Přibylo vloupání

Ve střehu jsou letos lidé v Rudici. Podle tamního starosty vesnička zažila mnohem více vloupání než v minulosti. „V poslední době vloupání přibylo. Dvakrát nám vykradli restauraci, dokonce i obchod, jednou informační středisko a také několik rodinných domů. Chyba byla, že někteří lidé nechali otevřené okýnko od toalety, jinde zloději vyřízli sklo nebo vypáčili dveře,” popsal rudický starosta Roman Šebela.

Lidé mají strach. Starosta se tak snaží vesnici více zabezpečit. „Žádali jsem policisty, aby k nám častěji jezdili na kontroly. Také jsme rozdali důchodcům seznam rad, jak se chovat, když na zloděje narazí. Aby nebyli důvěřiví,” nastínil Šebela.

Obavy má žena z Rudice, do jejíhož domu se zloděj před nedávnem také vloupal. „Je hrozné, že nejsem v bezpečí ve svém vlastním domě a že se mi cizí člověk hrabal v soukromých věcech. Od té doby jsem doma ve střehu, také nenechávám ležet cennosti na viditelném místě. Přišla jsem totiž o šperky, které byly památkou na blízkého člověka. O to víc to bolí. Zloděj pak šperky roztaví a ty ztratí velkou hodnotu, kterou pro majitele měly,” mrzí ženu, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Přijít do vykradeného bytu či domu může poznamenat zejména slabší povahy. „Lidé najednou ztratí prostor, ve kterém se cítili nejvíc v bezpečí. A pokud na zloděje dokonce narazí, je to obrovský šok. Slabší povahy pak mohou mít úzkostné potíže, které se projevují různě. Lidé nemohou třeba spát a očekávají, že jim vetřelec kdykoliv vejde do pokoje. Jiní neustále řeší, jak dům zabezpečit a nemají klid,” popsal psycholog z blanenské nemocnice Kamil Ryška.

Kradou v noci

Někteří zloději chodí krást v noci. I na Blanensku letos policisté takové případy vyšetřovali. „Někteří zloději počítají s tím, že obyvatelé domů spí v podkroví, v noci tedy prohledají přízemí. Někdy lidé dokonce na zloděje narazí. Měli by však počkat, až odejde a hned zavolat policii. Zloděj je totiž může napadnout a zranit,” varovala Šebková. Ta radí lidem, aby cennosti v takových domech vzali raději do patra.

Policisté dále doporučují, aby lidé zavírali hlavní dveře u bytových domů a neusnadňovali zlodějům práci. „Pomůžou i bezpečnostní zámky a dveře. U rodinných domů zase kamery či alarm, které mohou zloděje odradit. Vyplatí se také schovat záruční listy a výrobní čísla od elektroniky či nafotit šperky a starožitnosti. Lépe je pak dohledáme,” radí dál Šebková.

Ta připustila, že za poslední dva měsíce policisté vyšetřovali více případů vloupání do rodinných domků a bytů přímo v Blansku. V celém regionu však nepozorují nárůst těchto trestných činů. „Na celém Blanensku se stalo zhruba tolik případů jako loni. Zloději se dostávají do domů a bytů jak v noci, tak i dopoledne, kdy počítají s tím, že lidé jsou v práci. Někteří lapkové si vyhlédnou dobu, kdy majitelé domu odjíždějí na dovolenou,” popsala Šebková s tím, že letos policisté zaznamenali v Boskovicích více krádeží v kočárkárnách a sklepech bytových domů. Pachatele odhalili.