Nákupní předvánoční shon, davy lidí. Tlačenice na parkovištích i mezi regály. Ideální příležitost pro kapsáře, kteří číhají na nepozornost nakupujících. Stačí okamžik a okradený je bez peněženky nebo tašky.

Několik podobných krádeží už zaznamenali v posledních dnech také policisté na Blanensku. A to na největší nápory zákazníků obchody teprve čekají. „Tyto krádeže řešíme celoročně. Ale je pravda, že jak se blíží Vánoce, tak jich přibývá. Do obchodů přijíždí daleko více lidí než obvykle a jsou méně obezřetní. Toho umí kapsáři dokonale využít. Základem je nenechávat své věci jako batohy a tašky bez dozoru," řekla policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle Šebkové bývá scénář krádeží většinou stejný. Lidé nechají v nákupních vozících tašky a batohy bez dozoru nebo si nehlídají své peněženky v kapsách. „Většinou lidé vyjedou s plným nákupním vozíkem před obchod. Tašku nechají ve vozíku a začnou skládat věci do auta. Zloději stačí mžik a už jsou bez tašky s doklady a penězi. Nebo nechají tašku ve vozíku a jdou k jinému regálu. Spousta lidí dělá také obrovskou chybu, že v peněženkách kromě platebních karet má na papírku napsaný přístupový kód. Ve chvilce tak mohou přijít o velké peníze," upozornila Šebková s tím, že okradení mají okamžitě kontaktovat policii a ve vlastním zájmu i svoji banku.

Právě nepozornosti využil neznámý zloděj, který kradl ve středu odpoledne v blanenském Dělnickém domě. Mikulášskou nadílku tak pokazil hned třem maminkám. Ty totiž nechaly svoje tašky v sále na chvíli bez dozoru a pracovaly s dětmi ve výtvarné dílně. Zloděj jim sebral peněženky s doklady, penězi a platebními kartami. Ukradl i mobil, který však po cestě zahodil mezi kočárky. „Když jdu do obchodu, mám tašku pořád u sebe a nedám ji z ruky. Je to moje chyba. Vůbec mě nenapadlo, že na akci, kde je sál plný dětí, má někdo žaludek na to, aby kradl. Je mi z toho zle," řekla okradená maminka z Blanska. Nepřála si zveřejnit své jméno, ale redakce Blanenského deníku Rovnost ho zná.

Žena přišla o necelých tři sta korun, platební kartu a doklady. Její kamarádka však skoro o dva tisíce. „Kartu jsem hned nechala zablokovat a musím si vyřídit nové doklady. Je to pro mě zkušenost. Příště už budu opatrnější," dodala žena.

Policisté se už v těchto dnech zaměřili na kontroly parkovišť před supermarkety, kde se také krade. Budou tam průběžně hlídkovat až do konce roku. Na nebezpečí krádeží upozorňují nakupující a radí jim, jak riziko krádeží snížit na minimum. Monitorují také dopravní situaci.

Před jedním z boskovických supermarketů zastavili policisté například Antonína ŘezníčkaPodloučku z Doubravice nad Svitavou. „Člověk, jak vidí uniformu, hned zpozorní. Podle mého je to dobře, že se policisté před obchody objeví. Zloděje to může odradit. Já když jdu nakupovat, nepustím tašku z ruky. Když mám peněženku v kapse, tak si ji ještě sepnu spínacím špendlíkem. Zatím se mi to osvědčilo," poradil zajímavou fintu proti kapsářům důchodce.

V terénu budou také hlídkovat boskovičtí městští strážníci. Dnes totiž ve městě začíná dvoudenní vánoční jarmark, kam míří spousta lidí. Příští týden jsou ve městě zase farmářské trhy. „Nedá se říct, že by před Vánocemi kapsáři kradli v Boskovicích mnohem více než jindy. Ale využívají toho, že lidé více nakupují a jsou méně ostražití. Je to o tom, jestli si nakupující svoje věci pohlídají,nebo ne," řekl šéf městské policie Boskovice David Krátký.

To Petr Novotný z Blanska se předvánočním návalům v obchodech vyhýbá. „Dárky nakupujeme přes internet už několik let. Je to rychlejší a člověk se nemusí stresovat ve frontách a na parkovištích před obchody," dodal.

Zároveň však upozornil, že i při nákupech na internetu může člověk snadno naletět podvodníkům. „Snažím se nakupovat jen ve velkých osvědčených internetových obchodech, kde je riziko takových podvodů minimální. Zatím jsem s tím, že bych zaplatil a nedostal zboží, problémy neměl," uzavřel Novotný.