Silnice na Blanensku nebrázdí jen řada řidičů, kteří se před jízdou posilnili alkoholem. Policisté se stále častěji setkávají také s lidmi, kteří za volant usednou pod vlivem drog. To, že občas řídí pod vlivem drogy, přiznává například dvacetiletá dívka, která bydlí v malé vesnici na Blanensku. „Dám si marihuanu a pak tak za hodinku klidně jedu. Nějak to neřeším. Protože ale vím, že mám v hlavě, jezdím opatrněji a pomaleji než za střízliva. Myslím, že znám svoje možnosti,“ uvedla dívka, která si přála zůstat v anonymitě. Mladá žena nemá strach ze samotné jízdy, ale z policistů.

„Bojím se, aby mě nechytli. Jednou mě dokonce zastavili, když jsem v sobě marihuanu měla. Měla jsem ale štěstí. Nic po mě nechtěli, ani foukat jsem nemusela,“ dodala dívka. Nejvíce řidičů pod vlivem drog letos přistihli policisté v Jihomoravském kraji. „Tento údaj je ale trochu zavádějící. Letos jsme totiž ještě zakoupili z vlastního rozpočtu navíc tři tisíce testerů, takže proto máme větší možnosti odhalit více lidí,“ sdělila mluvčí krajské policejní správy v Brně Jana Šípková.

Podle ní bylo za první pololetí v Jihomoravském kraji přistiženo sto třicet řidičů, kteří řídili pod vlivem omamných a psychotropních látek. Téměř polovina z nich byla z Blanenska. Loni policisté na Blanensku přistihli dvaadvacet řidičů, letos už třikrát tolik. „Od začátku roku máme těchto případů šedesát sedm. Nejčastěji řidiči požili pervitin a marihuanu,“ řekla mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

V jednom případě zdrogovaný řidič způsobil v Blansku i dopravní nehodu. „Najel s autem mimo vozovku a vrazil do sloupu veřejného osvětlení,“ upřesnila Šebková. Podle mluvčí řidičům, kteří jezdí pod vlivem drog, hrozí odebrání řidičského průkazu, několikatisícová pokuta a dokonce i vězení. „Mohou být obviněni z trestného činu ohrožení pod vlivem návykových látek a mohou jít až na jeden rok do vězení,“ uvedla Šebková. Podle praktické lékařky Hany Konopáčové z Boskovic by lidé pod vlivem drog za volant rozhodně sedat neměli.

„Samozřejmě záleží na konkrétní droze a velikosti dávky, ale vždy se sníží pozornost a zpomalí reakce na různé podněty,“ sdělila Konopáčová. Přítomnost drog u řidičů policisté na Blanensku zjišťují pomocí testerů Drugwipe 5+. „Ty se vloží do úst a vezme se stěr ze slin. Tyto testery pak mohou identifikovat pět druhů drog,“ přiblížila Šebková a doplnila, že přítomnost návykové látky v těle řidiče policisté zjistí i po několika hodinách. „U marihuany je to osm až dvanáct hodin po požití, u amfetaminů až čtyřiadvacet hodin,“ upřesnila mluvčí. Pořízení speciálních testerů není levná záležitost. „Jeden stojí asi šest set korun a po použití je znehodnocený. Policisté ho tedy používají, když mají opravdu podezření, že člověk je zdrogovaný,“ řekla Šípková z krajské správy.