„Zbývá ještě přehrát asi pět hodin policejních odposlechů. Ty budou na programu ve středu. K případu se vrátíme ještě příští týden," řekla soudkyně Helena Frantelová. Příští týden by tak mohly na řadu přijít závěrečné řeči a poté padnout i rozsudek.

Z Kinclovy kanceláře na odboru dopravy měli řidiči odcházet s mastnými pokutami a bez řidičského průkazu. Řada z nich však za dveřmi narazila podle obžaloby díky intervenci známých, radám advokáta a úplatkům na bodrého úředníka. Ten dokázal v některých případech přimhouřit oči nebo je rovnou zavřít, jak naznačují policejní odposlechy. „Úředník je podezřelý z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a také z pojistného podvodu," stojí v obžalobě. Kinclovi hrozí až deset let vězení.

Mírnější tresty

Kincl měl za úplatu snížit tresty řidičům, jejich řízení protahovat nebo zastavit. Jednalo se například o odmítnutí dechové a krevní zkoušky, pokuty za parkování nebo rychlou jízdu. Jako v případě veterináře Michala Daňka. Tomu policejní radar v obci Skrchov naměřil devadesát kilometrů v hodině. Řízení nakonec vyšumělo do ztracena. Kincl odmítl, že by v tomto případě skartoval příkaz k udělení pokuty.

U soudu v souvislosti s tímto přestupkem vypovídal v úterý jako svědek Petr Hlaváček. Za vyžehlení Daňkova průšvihu se měl u Kincla přimluvit. Že by ho o to Daněk žádal, však u soudu Hlaváček popřel. „Daněk po mně nic nechtěl. Jednou byl u mě na prodejně pro zboží a jednou jsme se potkali na lovecké akci," řekl Hlaváček.

Uvedl však, že s Kinclem se dobře znali. Byli kamarádi. Setkávali se na sportovních a společenských akcích. Hlaváček za úředníkem chodil opakovaně do kanceláře na kávu a nosil mu zvěřinu. „Byly to kamarádské dárky. Na svátek, narozeniny. Nic mi za to nedával. Máme honitbu a mám k masu přístup, byly to prostě dárky," tvrdil Hlaváček.

Na otázku státního zástupce Radka Hůlky, zda na kávě projednávali i Daňkův přestupek, si Hlaváček nedokázal vzpomenout. „Nevím, nepamatuji se na to. Bavili jsme se o soukromých věcech, ne o práci," řekl svědek.

Další část odposlechů Kinclovy kanceláře zaznamenala úředníkovu konzultaci s boskovickým advokátem Čestmírem Sekaninou. Společně se například domlouvali, jak z případu sraženého chodce vysekají Sekaninova klienta, který řídil.

Ve finále řízení úředník zastavil s tím, že vlastně nemůže prokázat, že došlo ke střetu auta a chodce. „Zdar, Čestíku. Navedli jsme ho špatným směrem. Měli jsme to udělat jednodušeji. Rozsekáme ten paragraf, zda došlo k ohrožení chodce. Auto zabrzdilo, on se lekl, spadl na kapotu a sjel na vozovku. Nemůžu prokázat, že došlo ke střetu. Záznamy z kamer to nezachytily, svědci to neviděli," domlouval se Kincl s právníkem v kanceláři.

V dalším případě na přímluvu známého snížil Kincl trest pro Lubomíra Hanka, který se v Šebetově učil řídit před zkouškami v autoškole. Při jeho smůle ho při tom zastavila policejní hlídka. Hrozila mu vysoká pokuta a dva roky bez řidičského průkazu. „Tak co s váma? Bude to pokuta pětadvacet tisíc? (smích) Slíbil jsem, že to překvalifikuju. Dívám se na to jako člověk. Jel jste na cestě, kde není provoz. V autoškole jste prošel výcvikem a jízdy jste pak zvládl. I když testy ne. Řidičák jste pak později udělal. Usoudil jsem, že průpravu jste před tím přestupkem měl," řekl při řízení Kincl muži. Ten nakonec zaplatil pokutu tisíc pět set korun a tisíc korun na náklady správního řízení.

Bourala v opilosti

Vysoká pokuta minula i Vladimíru Sadílkovou. Ta se namol opilá vybourala v Lazinově na kole a těžce se zranila. Sadílkové přitom hrozila až padesátitisícová pokuta.

Před soudem kromě Kincla stanul i advokát Čestmír Sekanina, který měl v několika případech s úředníkem vymyslet, jak zastavit přestupkové řízení. Dále pak Libuše Kostilníková. Za pomoc nabídla Kinclovi rifle a lahev slivovice. Vladimír Tlamka, jenž je podezřelý ze zprostředkování pětadvacetiti­sícového úplatku, se k soudu opět ze zdravotních důvodů nedostavil.

Dalším obžalovaným je otec Filipa Kincla Ladislav. Ten měl jako lékař vystavit fiktivní lékařské zprávy. Díky nim pak Filip Kincl inkasoval peníze od pojišťovny za úraz svého syna, který se měl stát na dovolené v Chorvatsku.