Objednat si montáž výrobku, zaplatit zálohu, počkat na dokončení prací, doplatit zbytek peněz. Běžný postup při jednání mezi kupujícím a společností, která službu nabízí. Boskovická firma Katzmair zaměřená na dodání a montáž plastových oken a dveří však v poslední době postupovala jinak. Vybrala od zákazníka peníze na zálohu a tím to skončilo. Podvedených lidí jsou desítky. Případ proto začala řešit policie.

Policii zatím kontaktovalo čtyřiadvacet poškozených. „Pracovníci firmy Katzmair jim slibovali montáže plastových oken a vybírali od nich zálohy. Nedodrželi pak ale ani domluvené termíny montáže, ani zákazníkům po jejich urgencích nevrátili peníze. Zástupci firmy se navíc začali kontaktu s klienty vyhýbat," popsala policejní mluvčí Iva Šebková.

Firma s hlavním sídlem v Boskovicích se uzavřela před světem. To se Blanenskému deníku Rovnost potvrdilo i při pokusu její pracovníky oslovit. Telefonní čísla uvedená na webových stránkách společnosti jsou odpojená.

Výzva poškozeným

Katzmair dluží svým klientům minimálně částku přesahující čtyři sta tisíc korun. „Případem jsme se začali zabývat v září letošního roku, kdy se na nás obrátili první podvedení lidé. Při vyšetřování kriminalistům pomůže, když nám na bezplatnou linku 158 zavolá co nejvíce neuspokojených zákazníků. Jelikož má tato společnost pobočky nejen v Blansku a Boskovicích, ale i Moravské Třebové, naši výzvu jsme adresovali také na Svitavsko a do okresu Brno-venkov," řekla Šebková.

Na svých webových stránkách o případu v úterý informovali i Boskovičtí. „Policisté nás na jednání firmy upozornili, proto jsme se rozhodli naše obyvatele upozornit také touto cestou," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Policistům se hned v den zveřejnění žádosti ozvala další poškozená žena. Jaký bude další postup vyšetřování, nechtěla policejní mluvčí prozradit. „Každopádně teď vyslechneme všechny svědky. Firma jim dluží různé sumy, protože samozřejmě záleželo na velikosti konkrétní objednávky," podotkla Šebková.

Sice trochu jiným způsobem, ale pracovníci Katzmairu poškodili také blanenskou firmu na výrobu dveří a garážových vrat Trido. „U nás to bylo spíše naopak. Na přelomu loňského a letošního roku jsme jim dodali několik objednaných vrat. Peníze jsme od firmy ale nikdy nedostali. Přitom se jedná přibližně o sto tisíc korun," postěžoval si majitel společnosti Trido Miroslav Hasa.

Přitom zpočátku s nimi zástupci boskovické firmy komunikovali. „Pak ale přestali na naše výzvy reagovat, ani poštu si nevybírají. Doslechl jsem se, že v té době měla být firma Katzmair dávno v insolvenci, protože měla finanční problémy, ale její pracovníci přijímali další zakázky. Šlo tedy o jednoznačný podvod. Obrátili jsme se proto na policii a teď uvidíme, jak se bude případ dále vyvíjet," konstatoval Hasa.