Knihy se do Křtin dostaly pravděpodobně po zrušení premonstrátského kláštera v Zábrdovicích v roce 1784. Krádež nahlásilo vedení křtinské farnosti policii minulý čtvrtek. „Zloděj se do fary nad chrámem Jména Panny Marie ve Křtinách vloupal násilím. Víc k tomu zatím říct nemůžu. Krádež pořád vyšetřujeme. Z jedné z místností zmizelo třicet starých knih ze sedmnáctého století. Škodu odhadli odborníci předběžně na pět set devadesát tisíc korun," řekla ke krádeži policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle mluvčí Biskupství brněnského, Martiny Jandlové, je podobná krádež knih s teologickou tematikou ojedinělá. „Zloděje většinou zajímaly sakrální předměty z kostelů. Ty se nejvíce kradly v devadesátých letech, teď už jsou kostely více zabezpečené. Historicky cenné písemnosti máme navíc v depozitářích," řekla Jandlová.

Proč nebyly zmíněné knihy uloženy na bezpečnějším místě než na faře, Jandlová nevysvětlila a odkázala na křtinského faráře Jana Peňáze. „Knížky byly zamčené v depozitáři na faře. Tam nemá veřejnost vůbec přístup. Navíc byly zamaskované. Je to pro nás velká ztráta. Jednalo se o latinsky tištěné knihy na ručně vyrobeném papíru. Zachovalé. Nebyly to ale originály. Je možné, že po světě jich je víc," okomentoval krádež unikátních knih Peňáz s tím, že na úvodních stranách knih bylo inkoustem latinsky napsáno "Farnost Křtiny".

Peňáz zdůraznil, že cennější rukopisy jsou uložené v Brně. „Převoz těchto knih do diecézní knihovny jsme připravovali. Bohužel zloděj byl rychlejší," dodal křtinský farář.

Pohyb policistů v obci, kteří krádež vyšetřovali, neunikl místním lidem. „Ve čtvrtek přijeli na faru policisté. Lidé se ptali, co se dělo. Nikdo nic nevěděl. Potkal jsem pana faráře a ten říkal, že o tom nesmí mluvit. Jedině přes mluvčí biskupství nebo policii. O tom, že se z fary zmizely knížky, jsem se tak dozvěděl až dnes," řekla starosta Křtin František Novotný.

Chrám Panny Marie ve Křtinách patří k nejznámějším poutním místům na Moravě. Barokní kostel stojí podle legend v místech, kde křtili první věřící věrozvěsti Cyril a Metoděj. Je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho. Je nejen významným duchovním místem, ale i vyhledávaným turistickým cílem.

Policejní mluvčí Iva Šebková uvedla, že policisté žádají při vyšetřování případu o pomoc také veřejnost. „Je pravděpodobné, že ukradené knihy může někdo nabízet ve starožitnostech, antikvariátech nebo na internetu. Jakákoliv informace nám může pomoci. Lidé mohou volat na tísňovou linku 158," dodala Šebková s tím, že policisté podobný případ na Blanensku v poslední době neřešili.

To v sousedním Vyškovsku vykradli zloději začátkem ledna hned dvě fary. V Rousínově zloděj vypáčil okno a dostal se dovnitř. S sebou si odnesl peníze, lahve s vínem a slivovicí. Zmizely také platební karty a osobní věci. Rousínovská farnost spočítala škodu na patnáct tisíc korun.

Druhou vykradenou faru nahlásili policii věřící v Ivanovicích na Hané, odkud zloděj vzal konvičky na mléko a lahve s vínem. Škoda byla více než dva tisíce korun.