Čerstvé nátěry tak už opět zdobí nápisy fixem, jedna z lavic vyhlídky je ohořelá a někdo v zastřešeném prostoru před časem vykopl prkna z obložení. Ve vyhlídce i v okolí se už opět válí odpadky.

„Zatím se nám podařilo obnovit z velké části vnitřní i vnější nátěry. Bohužel už je stihl někdo poničit. Část nápisů půjde smýt. Ohořelou lavici osmirkujeme a znovu natřeme. Odpadků je tam víc než předtím. Je to obrovská škoda, že si tohoto místa lidé neváží,“ uvedl jeden z dobrovolníků Ondřej Vichta z Kunštátu.

V okolí vyhlídky se podle něj nejčastěji povalují prázdné plechovky od energetických nápojů, krabice od pizzy a krabičky od cigaret. Odpadkový koš tu vydržel jen chvíli. „To vše včetně nápisů svědčí o tom, jaká věková skupina tu tráví volný čas. Podobně to vypadá i u laviček mezi židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem. Snažíme se toto místo zvelebit. Pokud by se stav vyhlídky zhoršil a musela se zbourat, bylo by to z mého pohledu špatně. Je to romantické místo s krásným výhledem,“ poznamenal Vichta.

Ilustrační fotografie.
Charita v Blansku vyhlásila potravinovou sbírku, nejvíce chybí masové konzervy

Nyní práce přerušila epidemie koronaviru. Další mají přijít na řadu zřejmě až na jaře. Dřevěný altán na betonovém základu se nachází na pozemku šlechtického rodu Mensdorff-Pouilly. Podle Vichty ho prý měli postavit v minulostí turisté. Se zástupci zmíněného rodu se v úterý Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo spojit.

Podle šéfa boskovických strážníků Davida Krátkého tuto lokalitu městská policie kontroluje pravidelně. Vandalství však prý těžko zabrání.

„Někdo něco opraví a druhý to ničí. To se děje na řadě míst, ne jen na vyhlídce pod hradem. Je to prostě generační problém. Někdo je v mládí v klidu, jiný dělá nepořádek. Chápu, že to lidi štve, ale nemůžeme číhat v křoví na to, až tam někdo odhodí odpadky nebo altán popíše fixou. Na to prostě nemáme kapacity,“ dodal policista.