Brněnský krajský soud původně letos v květnu poslal Vlčka za vraždu do vězení s ostrahou na osm let. Soudce se tehdy rozhodl udělit trest pod spodní hranicí stanovené sazby, která začíná na deseti letech. Proti rozsudku se k Vrchnímu soudu v Olomouci odvolali státní zástupce i Vlčkův obhájce.

Soud rozhodl ve středu. „Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné a naopak jsme jako důvodné shledali odvolání státního zástupce. Původní rozsudek soudu prvního stupně jsme částečně zrušili ve výroku o trestu. Neshledali jsme důvod pro snížení trestu odnětí svobody pod základní trestní sazbu. Obžalovanému jsme nově uložili úhrnný trest ve výši deset let ve věznici s ostrahou," vysvětlil mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Vlček se u soudu bránil, že známého zastřelit nechtěl, k výstřelu došlo náhodou, když mu předváděl zbraň z pozůstalosti po svém otci. „V podstatě jsem mu ukazoval, že jsem našel pistoli. Špatně jsem s ní manipuloval a vystřelila. Lituji toho, nemělo se to stát,“ řekl u jednoho ze stání u brněnského krajského soudu v květnu obžalovaný.

U vrchního soudu se Vlček domáhal právní kvalifikace usmrcení z nedbalosti. „Máme za to, že tahle právní kvalifikace by nebyla přiléhavá a to i s ohledem na znalecké posudky. Ty uvedly, že nemohlo dojít k samovolnému výstřelu náboje. Obžalovaný zmáčkl spoušť úmyslně," poznamenal mluvčí Cik.