Dvaasedmdesátiletého důchodce srazil na trati mezi Spešovem a železniční stanicí Rájec-Jestřebí osobní vlak, který přijížděl do stanice od Blanska (Os 4718 Brno - Letovice).

Ke srážce došlo ve 13 hodin a 37 minut, kdy se muž pohyboval v prostoru dráhy. „V kolejišti neměl co dělat, je zde ze zákona přísně zakázán vstup. V místě jezdí vlaky 120 km/h, tento vlak brzdil do stanice a jel v okamžiku střetu přibližně 90 km/h,“ řekl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Pro vyšetřování byla uzavřena jedna ze dvou traťových kolejí, po druhé jezdily vlaky bez omezení.

"Vlak, který srazil muže, dále kvůli vyšetřování nemohl pokračovat a cestující jeli do Skalice nad Svitavou dalším osobní vlakem za půl hodiny," upřesnil Kubala a dodal: "Vlak neměl šanci před mužem v této rychlosti zastavit, proč se starší muž pohyboval v kolejišti nevíme, vyšetřování pokračuje."

Provoz na obou kolejích byl obnoven v 16:20.

Na místo tragédie vyjel také tým rychlé lékařské pomoci z Blanska. "Po příjezdu na místo lékařka konstatovala u sraženého muže smrt. Ten utrpěl po srážce s vlakem rozsáhlá poranění neslučitelná se životem," sdělila tisková mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Barbora Zuchová.