VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Blansko, Kunštát – Podmíněné tresty v úterý rozdal soud čtyřem obžalovaným v případu nelegálního domova pro důchodce v Kunštátu. Lidé tam žili v nedůstojných podmínkách a staral se o ně nekvalifikovaný personál. Rozsudek ještě není pravomocný. 

17.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 17.10.2017
SDÍLEJ:

Anžela Jemelková (vlevo) a Khrystyna Chernei.Foto: Deník / Paroulková Leona

Khrystyna Chernei, Anžela Jemelková, Tetyana Turlo a Ondřej Pavelka jsou vinní ve všech bodech obžaloby, rozhodl Okresní soud v Blansku. Čtveřice podnikatelů, která v Kunštátu provozovala domov pro důchodce, byla souzená za neoprávněné podnikání, úvěrový podvod a podvod.

Podle předsedkyně senátu Heleny Frantelové předložila obžaloba dostatek důkazů. „Z množství důkazů a svědeckých výpovědí jednoznačně vyplývá, že obžalovaní poskytovali sociální a zdravotní péči neoprávněně, bez řádné registrace,“ uvedla v odůvodnění Frantelová. Rozsudek ale není pravomocný, obhájce obžalovaných se proti němu odvolal. 

Nejvyšší trest, dva roky s odkladem na zkušební dobu tří let a vrácení bezmála 760 tisíc korun státu, udělil úterní soud Chernei. Jemelková a Turlo si vyslechly podmíněný trest na dvanáct měsíců s osmnáctiměsíčním odkladem. Pavelka byl odsouzený na osm měsíců s odkladem na osmnáct měsíců. Všem navíc soud zakázal podnikání.

Chernei s Pavelkou byli obžalovaní také z úvěrového podvodu. Úvěr přes čtyři miliony korun získali na bydlení a rekonstrukci. V žádosti ale zamlčeli, že nemovitost slouží k podnikání. „To bych žádost ani neposlal na schválení,“ řekl v srpnu před soudem bankovní úředník Milan Daněk. „Přitom už měli s klienty podepsané smlouvy o ubytování,“ podotkla předsedkyně senátu. Podvedená banka se s dvojicí může vypořádat v občanskoprávním řízení.

ŠPÍNA A PŘIVAZOVÁNÍ

Chernei navíc podle soudu podvedla bezdětného klienta, když se stala jeho dědičkou. Tvrdila mu, že částka dvanáct tisíc korun, které starý a nemocný muž měsíčně platil, není dostatečná a po smrti bude centru stále dlužit peníze. Tak na důchodci vymámila podpis závěti a získala dům a pozemky v hodnotě bezmála 760 tisíc korun. 

Soud uložil tresty na spodní hranici. „Přihlédl k tomu, že všichni obžalovaní dosud žili bezúhonně a řádným životem,“ zdůvodnila to Frantelová. 

Čtveřice stála před soudem za provozování Centra komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Doubravici nad Svitavou a posléze v Kunštátu. Právě do Kunštátu zamířila na podzim roku 2013 kontrola z úřadu ombudsmanky. „V zařízení byla špína a zápach exkrementů. Nebylo uzpůsobené pro pobyt seniorů. V pokojích nebyla signalizace, takže klienti si museli pomoc přivolat křikem,“ přiblížila některé z nedostatků mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková. 

Zdravotní péči navíc podle ní poskytoval personál bez potřebné kvalifikace, obědy jim vozil z restaurace. „Zjistili jsme také rizikové nakládání s léky. Velmi závažné bylo omezování pohybu – zdokumentovali jsme případ přivazování klienta k posteli popruhy, napevno fixované podomácku vyrobené postranice. Navíc klienti odevzdávali všechny peníze, to zákon nedovoluje,“ pokračovala Hrazdílková.

Po upozornění se na zařízení zaměřili i krajští úředníci, kteří nakonec podali trestní oznámení. Kauzu bude dál řešit krajský soud.

Případ rok po roce
· 2012 – Vzniklo Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Doubravici nad Svitavou.
· 2013 – Centrum se stěhuje do Kunštátu. V listopadu sem zavítala kontrola z úřadu ombudsmanky.
· 2014 – V červnu Khrystyna Chernei domov zavřela. Část klientů přestěhovala do rodinného domu. Spolu s Pavelkou získali hypotéku, když zatajili, že v objektu nabízejí ubytování.
· 2016 – V srpnu se konalo první jednání před soudem.
· 2017 – 17. října shledal soud obžalované vinnými. Rozsudek není pravomocný, advokát obžalovaných se proti němu odvolal.
Autor: Jana Štégnerová

17.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pražská 1827/66, 678 01 Blansko., Požadavky: ŘP sk. B., První kontakt telefonicky Po-Pá 8:00-15:30 hod.. Pracoviště: Hw system s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 1827, 678 01 Blansko 1. Informace: David Moos, +420 602 134 047.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 22 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Technický pracovník obrobny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -Středoškolské vzdělání technického směru, -Zkušenosti s vedením většího kolektivu (cca 50 pracovníků) - VÝHODOU, -Organizační a komunikativní schopnosti, -Znalost práce na PC - (Word, Excel), Náplň práce:, -Zodpovědnost , -Pracovní nasazení. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., Požadujeme vysokoškolské magisterské vzdělání - učitelství pro 1.stupeň ZŠ, 40 hodin práce odpovídá 22 hodinám výuky., První kontakt telefonicky na tel. čísle: 776 351 143 - Mgr. Karin Petrželková nebo na e-mail: reditel@zsvelkeopatovice.cz.. Pracoviště: Základní škola velké opatovice, příspěvková organizace, Pod Strážnicí, č.p. 499, 679 63 Velké Opatovice. Informace: Karin Petrželková, +420 776 351 143.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 42 000 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rada Města Letovice, Masarykovo nám. 210/19, Letovice vyhlašuje dle § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění KONKURZNÍ ŘÍZENÍ na pozici: Ředitel/Ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. , Požadavky: , 1) předpoklady a odborná kvalifikace pro výkon činností ředitele školy podle zákona č.563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, , 2) znalost školské problematiky a předpisů, , 3) organizační a řídící schopnosti, , K přihlášce přiložte: , 1) úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, případně doklady o dalším vzdělání/ maturitní vysvědčení), , 2) doklad o průběhu zaměstnání a délce pedagogické praxe včetně pracovního zařazení (např. pracovní smlouvy, potvrzení zaměstnavatelů atd.), , 3) strukturovaný profesní životopis, , 4) písemnou koncepci rozvoje školy v rozsahu max. 5 normostran, , 5) výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), , 6) originál, popř. ověřená kopie lékařského potvrzení o způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele (ne starší 3 měsíců), , 7) souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: 1.12. 2018, Obálku označte slovy: "Konkurs-neotvírat". , Přihlášky s uvedenými doklady doručte: nejpozději do 31. srpna 2018, do 12. hodin na adresu: Městský úřad Letovice, Masarykovo nám. 210/19.. Pracoviště: Město letovice, Masarykovo náměstí, č.p. 210, 679 61 Letovice. Informace: Naděžda Lorenčíková, +420 516 482 216,736 473 736.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věra Žďárská je odborná garantka valtické bylinkové zahrady. Zajišťuje pro veřejnost rovněž širokou paletu zajímazvých kurzů.
14

Nabízí relaxaci mezi bylinkami. Jsou dobré jako prevence nemocí, říká Žďárská

Ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedm maratonů v sedmi dnech. Vytrvalce prověří nejtěžší běžecký etapový závod

AKTUALIZOVÁNO

Ještě ani nestojí, už má mít jméno. Lidé navrhují název nového hlavního nádraží

Brno – Příští zastávka Pražské nádraží. I to třeba mohou v budoucnu uslyšet lidé, kteří přijedou vlakem na nové hlavní nádraží v Brně. Je to jeden z prvních návrhů jeho názvu, o němž mohou lidé rozhodovat od pondělních dvou hodin odpoledne.

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Oslava 40. a 80. narozenin. Jedlička chce jako první sám přeplavat Baťův kanál

Hodonín – Obtížný dárek si ke svým čtyřicátým narozeninám nadělil Marek Jedlička z Hodonína. Chce se pokusit o první sólo přeplavání Baťova kanálu. „Chci tak navázat na oslavy osmdesáti let od jeho dokončení. Před lety jsem přemýšlel o přeplavání kanálu La Manche, což je ale příliš nákladné, tak jsem přešel na levnější a schůdnější variantu, kterou máme za domem,“ usmál se Jedlička.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Boskovice – Nepříjemnou zkušenost měl v pátek Roman Kopeček při cestě z Boskovic do Žďárné na Blanensku. „Kvůli uzavírce mi to trvalo dvakrát tak dlouho, navíc je cesta samá zatáčka,“ postěžoval si řemeslník. Projet boskovickou Dukelskou ulicí je možné jen na povolenky, objížďku přes místní část Kamenice nemohl s autem plným betonu využít. Místní věřili, že se průjezdné výpadovky na Prostějov dočkají v létě, jenže mají smůlu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT