Mladíci, kteří řádili ve Velkých Opatovicích, skončili v policejní cele. „Muži ve věku devatenáct a dvacet let nereagovali na výzvy policistů, aby svého jednání zanechali. Policisté proto museli použít donucovací prostředky. Dalším šetřením se ukázalo, že tito muži už byli v minulosti za trestný čin výtržnictví odsouzení. Nyní jsou podezřelí, že stejný trestný čin spáchali znovu," popsala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Dechová zkouška u obou mužů ukázala, že byli posilněni alkoholem. „Jeden měl v krvi jedna celá dvě promile a druhý dvě a půl promile alkoholu," dodala policejní mluvčí.

S převrácenými a vysypanými odpadkovými koši a podobnými projevy vandalismu se setkávají například i v Adamově. „V letní sezóně a za hezkého počasí se lidé pohybují více venku, takže podobné případy adekvátně s tím narůstají," sdělil vedoucí strážník adamovské městské policie Vítězslav Červený.

Podobný trend zaznamenali například i strážníci v Blansku. „Nejedná se o žádné markantní zvýšení případů vandalismu, ale setkáváme se s poničenými dopravními značkami nebo převrácenými popelnicemi a podobně. Souvisí to například s tím, když se lidé vracejí posilněni alkoholem z diskoték a restaurací, přičemž některé mají v létě i prodlouženou otvírací dobu," přiblížil ředitel blanenských městských policistů Martin Lepka.

Vandalismus se ale podle něj daří objasňovat. „Hodně nám v tom pomáhá kamerový systém," podotkl Lepka.

Podobná situace je i v Boskovicích. „Většinou se případy vandalismu objevují tehdy, když se lidé vracejí z různých tanečních zábav a podobných akcí. V posledních letech se to ale zlepšuje," řekl ředitel boskovických strážníků David Krátký.

S vandalismem se v letních měsících v minulosti setkávali například i v Olešnici. „Mládež totiž o prázdninách neměla co dělat. Tak se bavila tím, že ničila obecní majetek. Tato doba ale naštěstí už pominula. Většina mladých totiž teď ve svých volných chvílích nejraději sedí u počítače. Navíc máme kamerový systém, který nejspíš vandaly od ničení cizích věcí odrazuje," uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša.