Strážci přírody to zjistili v úterý. „Po tříleté odmlce se probral Moravista, který naposledy v roce 2017 v Moravském krasu a v Brně ničil cedule s malým státním znakem se lvem, označující hranice přírodních rezervací. Tento podivínský vandal si opět asi potřebuje něco dokazovat. Jinak si tuto nesmyslnou činnost neumíme vysvětlit,“ uvedl zástupce vedoucího a strážce CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Bílé lvy na cedulích přestříkal vandal černou barvou a na střed cedule umístil malé samolepky se znakem Moravy. „Vandal zničil zatím čtyři cedule, dvě v přírodní rezervaci "Čihadlo" u Babic a dvě v přírodní rezervaci "U Výpustku" u Křtin. Škodu budeme vyčíslovat a případ spěje k podání trestního oznámení. A máme nouzový stav, takže trestní sazby budou vyšší. To nepočítáme škodu, způsobenou Moravistou v roce 2017 a v předchozích letech,“ dodal Tůma.

Ilustrační foto.
Muže z Blanenska zasáhla vystřelená petarda do obličeje, skončil na chirurgii

První indicie k totožnosti vandala už strážci mají a žádají návštěvníky přírody o pozornost nebo informace. „Pohybuje se na motorce po lesních cestách, možná si ho někdo všimne. V minulosti nám poničil fotopast na monitoring rysa, zřejmě se zalekl, že bude na záznamu,“ uvedl Tůma.

Strážci přírody jsou nyní v pohotovosti a dnes už zničené cedule vyměnili za nové.

S podobným vandalismem se setkali správci CHKO už dříve. "Vandal ničil cedule dokonce vyřezáváním kosočtverců do smaltovaných cedulí," uvedl vedoucí správy Dominik Franc.