„Stihla bych zdrhnout, ale vracela jsem se pro kamarádku,“ je smutná šestnáctiletá brunetka, kterou policisté přistihli. Dala si dvě Malibu. „Nevím, kolik jsem nadýchala. Snad se to ale nedozví naši,“ obává se. Na diskotéce jí alkohol nalili, přestože má na zápěstí červený náramek. Ten hlásí alkoholu stop.

Vedle dívky šermuje rukou se zeleným náramkem její známý. „Když mi bylo sedmnáct, vždycky mi nalili,“ říká kluk, který přijel z Drnovic. Na diskotéku si mladí chodí „zapařit“. To podle nich neznamená utápět se v alkoholu, ale zatančit si a pobýt s přáteli.

Přesto policisté za páteční noc přistihli deset opilých lidí, kteří nedosáhli věku osmnácti let. U jednoho zjistili, že si dal marihuanu. „Zkontrolovali jsme přes osmdesát lidí a to v Rájci–Jestřebí, Lysicích, Drnovicích, Velkých Opatovicích, Letovicích a Kunštátě. Nejvyšší naměřená hodnota byla 0,98 promile,“ přibližuje mluvčí Iva Šebková.

Muži v černém nejenže zaplnili prostory diskoték, číhali i na veřejných prostranstvích. Do akce se jich zapojilo přes dvacet včetně psovodů. „Mladí většinou kryjí toho, kdo jim nalil. Jednou nám tvrdili, že oslovili opilého muže v parku a za pět korun po něm dopili flašku,“ vzpomene Šebková.

V pátek však na dospělého, který mladistvému alkohol nalil, přišli. Jeho lehkomyslnost jej stála devět set korun.

Na prohřešek mladistvých policisté upozorní rodiče, školu i sociálku.