„Škoda je to obrovská, je to opravdu hrozné,“ netajil Milan Musil své rozhořčení. Původní fasáda totiž na domě vydržela třicet let. Nová, světle zelená, jen desítky hodin. „Nevíme, co s tím bude, musím počkat, až přijdou zedníci. Omítka je škrábaná, bude se tedy asi muset natáhnout znovu,“ popisuje Musil. Sprejeři se podepsali i na vrata garáže, ty se mu však podařilo očistit.

Podobné nepříjemné překvapení v sobotu ráno čekalo i na majitele dalších rodinných domů v Blansku. „V noci jsem slyšela křik na ulici. Ráno, když jsme se probudili, syn mi říká, mami, jsou počmárané domy. Náš to ale naštěstí minulo,“ popsala žena, která bydlí v Blansku v Hybešově ulici.

Případ už vyšetřují také policisté. „Máme nahlášené škody v domku v ulici Stařeckého, v ulici Krátké, na dvou domech v ulici Hybešově, na bytovém domě v ulici Mahenově a v ulici Havlíčkově,“ potvrdil vedoucí blanenského obvodního oddělení policie Stanislav Sotolář. Podle něj byla škoda odhadnuta předběžně na osmdesát tisíc korun. „Pachatele zatím neznáme, pokud se jej ale podaří dopadnout, hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok,“ uvedl Sotolář.

Blansko se s řáděním sprejerů potýká v poslední době často.

„Podobné problémy byly i předminulý víkend, kdy se ve městě objevilo šest míst s novými sprejerskými nápisy. Byly i na zimním stadionu,“ přiblížil zástupce ředitele blanenských strážníků Martin Lepka.

Podle něj je problémem tuto trestnou činnost pachatelům prokázat. „Zejména v okamžiku, kdy pachatele nechytíme přímo při činu. Navíc většinou nemají osmnáct let,“ řekl Lepka. Přesto se podle něj dá očekávat, že strážníci společně s policisty připraví ve městě taková opatření, aby ke škodám na majetku lidí nedocházelo.