Ačkoli jejich počet meziročně klesl, nejčastějšími trestnými činy v Blansku zůstávají krádeže a vloupání. „Několikrát do týdne policisté vyjíždějí především k obchodním domům, kde s lidmi řeší odcizené kabelky nebo peněženky, a to včetně platebních karet. Novým jevem, který se začal loni objevovat, jsou krádeže z nákupních košíků ve chvíli, kdy jejich majitel už opustí prodejnu a nakládá nákup do auta," upozornila policejní mluvčí Iva Šebková.

Dlouhodobým problémem zůstává sprejerství. „Loni jsme takových případů řešili dvaadvacet, skoro stejně jako v roce 2011. Vandalové způsobili škodu přesahující tři sta třicet tisíc korun. Poškodili například garáže, elektrorozvodny, bytové i rodinné domy nebo budovy škol," vyjmenovala Šebková.

Sprejeři policistům v drtivé většině případů unikají. „Bohužel se nám je nedaří usvědčit. Apelujeme proto na všechny obyvatele města, aby v případě, že zahlédnou cokoli podezřelého, okamžitě volali na linku 158," požádala policejní mluvčí.

Jedním z hlavních úspěchů policistů bylo odhalení varny pervitinu. „Čtyřiadvacetiletý muž, dlouhodobě drogově závislý, vyráběl drogu z volně dostupných léků. Prodával ji i dál. V únoru jej policejní jednotka zadržela a při domovní prohlídce nalezla i pomůcky pro výrobu pervitinu," pochlubila se Šebková.

Častá je také trestná činnost, kdy se oběťmi stávají starší lidé. „Různé skupiny cíleně vyhledávají samostatně žijící lidi vysokého věku. Poté pod nejrůznějšími záminkami vniknou do jejich domu a ukradnou cennosti nebo rovnou peníze. Věříme, že v tomto případě se osvědčí zákaz podomního prodeje, který v Blansku od začátku letošního roku platí. Byli bychom rádi, kdyby se tímto příkladem inspirovala i další města," prohlásila policejní mluvčí.