Další trojice obžalovaných, boskovický advokát Čestmír Sekanina, Libuše Kostilníková a Vladimír Tlamka dostali podmínku v rozmezí od osmnácti do čtyřiadvaceti měsíců. Kinclův otec Ladislav pak musí zaplatit třicet tisíc korun za účast na pojistném podvodu.

Jako lékař uvedl ve zprávách pro pojišťovnu nepravdivé údaje o zranění svého vnuka. „Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl Filip Kincl, když opouštěl soudní síň. Proti rozsudku se mohou odsouzení odvolat u krajského soudu v Brně, což zřejmě udělají.

Filip Kincl díky intervenci známých a úplatkům dával řidičům mírnější tresty nebo jejich přestupky rovnou zametl pod koberec. Podle soudu takto prokazatelně ovlivnil více než desítku řízení. Jednalo se zejména o jízdu v opilosti, bez řidičského průkazu nebo o pokuty za rychlost. Místo pokut mnohdy v řádech desítek tisíc vše většinou vyšumělo do ztracena.

Kincl s advokátem Čestmírem Sekaninou v několika případech vymysleli, jak přestupkové řízení zastavit. „Já osobně se cítím nevinný. Ve zmíněných třech přestupkových řízeních jsem klientům poskytoval služby v mezích zákona. Trestní stíhání a obžaloba jsou od začátku založeny na úmyslně zkresleném výběru odposlechů. U soudu nezazněly ty, které by prokázaly moji nevinu. Předpokládám, že se proti rozsudku odvolám," řekl Sekanina. Ten od soudu odešel s dvouletou podmínkou a podmínečným zákazem činnosti na tři roky.

Libuše Kostilníková dala Kinclovi jako úplatek rifle a slíbila slivovici. Úředník pak vyžehlil její průšvih, když jela na kole opilá a vybourala se. Ve správním řízení mohla přitom dostat pokutu až padesát tisíc korun. „Paní sice není solventní, ale zná dost lidí," hlásil Kincl do telefonu Sekaninovi. Kostilníková dostala osmnáctiměsíční podmínku.

Vladimír Tlamka zase zprostředkoval úplatek pětadvacet tisíc korun, když jeho známý Jaroslav Bartoň odmítl policejní hlídce dechovou zkoušku. Hrozila mu pokuta dvacet pět tisíc a rok zákazu řízení. Tlamka za to u soudu vyfasoval dva roky podmínku. „Jednalo se o zcela zjevné klientelistické a korupční praktiky. Pan Kincl dobře věděl, jakou má ze své pozici jediného úředníka, který v té době na úřadě v Boskovicích přestupky vyřizoval, absolutní moc. I vzhledem k nefungující kontrole. Za úplatu manipuloval a ovlivňoval přestupková řízení," řekla předsedkyně soudního senátu Helena Frantelová.

V kauze figurovala jména podnikatelů jejich kamarádů, advokátů a také blanenského šéfa městských strážníků Martina Lepky. Právě na jeho žádost Kincl snížil trest jednomu z řidičů.

Kinclovu zavedenou kancelář na odpustky řidičům položilo anonymní udání a následně policejní odposlechy úředníkovy kanceláře. Kincla zadrželi policisté na městském úřadě v Boskovicích v polovině dubna 2014. Pak putoval na dva měsíce do vazby.

Později se opět vrátil na odbor dopravy, ale na nižší pozici. „Monopol moci, klientelismus, korupce. Odposlechy ukázaly, jak to fungovalo v kanceláři pana Kincla. Podle všeho se jednalo jen o velmi úzkou špičku ledovce. Z materiálů, které jsme měli k dispozici, však nevyplynulo, že by z této trestné činnosti měli prospěch i další úředníci. V tu dobu pan Kincl o přestupcích rozhodoval sám," řekl státní zástupce Radek Hůlka.

Dodal, že s výše trestů je podle něj odpovídající. „Rozsudek beru. Je v sazbách, které jsem navrhoval, mimo jednoho činu, u kterého senát zvolil mírnější trest," dodal Hůlka.