„Ve středu odpoledne si mobilní hlídka celníků vytipovala ke kontrole auto odtahové služby s bulharskou státní poznávací značkou s nepojízdným vozem na ložné ploše. Při kontrole řidič celníkům sdělil, že si se spolujezdkyní převáží pouze čtyři kartony cigaret pro osobní spotřebu," popsala v pátek mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

Celníci soupravu prověřili velkokapacitním mobilním rentgenem. Snímky prokázaly, že v odkládacích prostorech kabiny převáženého vozu se nachází další kartony cigaret. Řidič tuto skutečnost popřel. „Proto jsme obě vozidla důkladně zkontrolovali a zjistili, že v nákladním prostoru převáženého vozu se nachází improvizované místo pro přespání. Jako matrace byl zde použit přeložený molitan a mezi jeho částmi byly lepící páskou připevněny jednotlivé krabičky cigaret," přiblížila Temňáková.

Celníci postupně našli 285 krabiček cigaret s bulharskými tabákovými nálepkami. České zákony na ně v takovém případě pohlíží, jako by značené tabákovými nálepkami nebyly, a tudíž ani nebyla zaplacena spotřební daň. „Řidič posléze přiznal, že cigarety nakoupil v Bulharsku a veze je do Francie pro vlastní potřebu a pro své známé," uvedla mluvčí celního úřadu.

Zdroj: Celní úřad pro Jihomoravský kraj

Množství však dalece přesáhlo limit pro osobní spotřebu, který připouští směrnice Evropské unie a zákon o spotřební dani. „Veškeré cigarety jsme proto v souladu se zákonem zajistili a následně budou zničeny. Řidič bude muset také uhradit dlužnou spotřební daň," oznámila Temňáková.