Odcizené nářadí, elektrické i plynové kotle, stejně jako šperky a peníze. Tyto věci si nejčastěji odnášejí zloději z bytů a domů na Blanensku. Loni se ovšem jeden zloděj neváhal vloupat do domu kvůli jedné lahvi slivovice.

K vloupání se zatím největší škodou v poslední době došlo ovšem začátkem února letošního roku. „Z rodinného domu v Blansku pachatel odcizil šperky, ale i peněžní obnos v českých korunách, librách a dolarech. Celková škoda tak dosáhla téměř tři sta šedesát tisíc korun,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle ní si zloději vždy předem vytipují daný objekt. „Pachatelé většinou vědí, že v domě nikdo není. Je tedy důležité, aby majitelé domů a bytů uzamykali vstupní dveře i dveře od bytu, i když jdou například jen do sklepa,“ dodala Šebková.

Podle ní zloději často vniknou do bytu právě vstupními nebo balkónovými dveřmi. Těmi vstupují zejména do rodinných bytů a novostaveb. „Pachatelé využívají toho, že novostavby jsou prázdné. Odcizí tak stavební materiál nebo kotle na topení, které ještě mohou dále prodat,“ doplnila s tím, že mnohdy je zásadní pomoc a dohled sousedů. „Pokud lidé odjedou na delší dobu pryč, je vždy lepší to sousedům oznámit. Mohou tak na dům nebo byt dohlédnout,“ dodala.

Blanenští policisté ovšem loni řešili i kuriózní případ, kdy v Blansku jeden soused vykradl druhého. „Muž přelezl na balkon souseda. Tomu truhlíkem rozbil skleněné dveře a z bytu odcizil lahev slivovice. Celková škoda tak byla za rozbité dveře šestnáct set a za lahev asi sto čtyřicet korun,“ doplnila mluvčí.

Ve spolupráci s Městskou policií Boskovice proto blanenští policisté začátkem roku uspořádali v Boskovicích preventivní akci. Tehdy lepili lidem na dveře samolepky s pobídkou, aby nezapomněli zamykat. „Chtěli jsme tak předejít volnému pohybu nežádoucích osob převážně v nočních hodinách, a snížit tím zejména majetkovou kriminalitu v bytových domech,“ uvedl strážník Pavel Vaněrek.

Nálepku na dveřích našla i Eva Kolářová z Boskovic. „Je fakt, že jsem začala častěji zamykat. Dříve jsem dveře jen zabouchla, třeba když jsem šla s pejskem jen před dům. Bydlím totiž v prvním poschodí. Teď už ale zamykám vždy, když odcházím z bytu,“ řekla.