Obraz z konce osmnáctého století, který je portrétem uherského magnáta Jana Nepomuka Csákyho, objevila rakouská policie. „Obrátili se na české ministerstvo kultury, jehož zástupci nám jej předali už začátkem roku. Tuto zprávu jsme si však dosud nechávali pro sebe. O to větším překvapením je pro lidi jeho vystavení na naší výstavě miniatur v Erwinově knihovně lysického zámku," vysvětlila jeho kastelánka Martina Medková Rudolfová.

Rakouští policisté obraz objevili díky mezinárodní databázi ukradených předmětů. „Následovalo ještě rozhodnutí Zemského soudu ve Vídni, ale jeho zástupci nám žádné problémy nedělali, takže šlo všechno hladce," ocenila Medková Rudolfová.

Obraz, jehož hodnotu odborníci odhadují mezi dvěma a pěti sty tisíci korunami, však nebyl jedinou vzácností, o kterou Lysičtí v roce 1992 přišli. „Zmizely i cenné halapartny. Ale jsem v tomto případě optimistka. Často to totiž chodí tak, že když se najde jeden předmět, další po nějaké době následují," dodala kastelánka lysického zámku.