Soud tak potvrdil trest, který ji ve zkráceném řízení uložil již loni v listopadu. Ženě hrozil až rok vězení.

Podle rozhodnutí soudkyně Šárky Schnizelové udělala sociální pracovnice chybu hlavně v tom, že se nedostatečně seznámila s rodinou týraného. „Nepřečetla důkladně spis, který dostala od svých předchůdkyň. Z toho jasně vyplývalo, že soud už rodiče jednou potrestal za týrání starších synů a policie se také případem zabývala,“ konstatovala Schnizelová.

Dodala, že kdyby Petříčková rodinu častěji navštěvovala, mohla by týrání zabránit, nebo si ho alespoň všimnout. „Její dvě předchůdkyně chodily do rodiny i několikrát týdně. V té době prokazatelně k žádnému týrání nedocházelo a soužiti fungovalo celkem dobře,“ upozornila soudkyně.

To potvrdila i matka týraného, kterou k soudu přivedla eskorta. Žena si totiž za zacházení se synem odpykává šestiletý trest. „První dvě sociální pracovnice, k nám chodily často. Změnilo se to ale v roce 2008, kdy si nás převzala Eva Babičková. Ta u nás doma myslím nebyla ani jednou,“ vypověděla matka. Chováním druhé sociální pracovnice se bude Městský soud v Brně zabývat v polovině března.

Moc se nezměnilo

S převzetím rodiny Petříčkovou v roce 2009 se už podle matky Dominika moc nezměnilo. „Asi dvakrát se u nás stavila. Bavila se s dětmi, ale nevím o čem. Jak žijeme, moc nekontrolovala. Jen nakoukla do kuchyně a pokoje,“ sdělila.

Petříčková se hájila tím, že Dominika měla na starosti jen několik měsíců, ze kterých byla ještě šest týdnů nemocná. „Chlapce jsem viděla třikrát. I v prádle. Neměl žádná poranění. Byl malý a hubený, ale vypadal zdravě,“ vysvětlila již dříve Petříčková.

Její obhájce Milan Staněk pro ni požadoval zproštění obžaloby. „Klientka měla na stole čtyři sta případů rodin, o které se starala. Na vše měla velice málo času. Za těchto podmínek snad ani nejde takovou funkci vykonávat zodpovědně. Podle možností, které měla, udělala maximum,“ prohlásil v závěrečné řeči Staněk.

Tomu dal zapravdu i bývalý přímý nadřízený Petříčkové ze sociálního odboru Brno-střed Libor Beránek. „I když máme teď tři nové zaměstnance, stále nestíháme vše vyřizovat, jak bychom chtěli. Nedostatek zaměstnanců je problém celé republiky,“ řekl Beránek.

Měl všude modřiny

Na týrání ale v dubnu 2010 přišli žideničtí kolegové Petříčkové, když si spis přebírali při stěhování rodiny. „Pozvala jsem si matku na pohovor. Ona s sebou vzala děti, které seděly na chodbě. Všimla si jich kolegyně, protože chlapec měl hrozně oteklé ucho. Když jsme ho prohlédli, měl všude modřiny,“ vypověděla sociální pracovnice Lenka Zatloukalová.

Rodiče Dominika pak potrestal brněnský městský soud za týrání syna šesti lety vězení pro matku a otci určil pobyt ve věznici ještě o půl roku vyšší. Syna bili, na paty mu lepili páskou připínáčky, po kterých musel chodit a trápili ho hlady.

Chlapec se sestrou žili od té doby v Klokánku. Od února už bydlí v nové rodině. Zatím jsou tam na dlouhodobé návštěvě.