Ve stavení, které obýval mladý pár squaterů, navíc zahynuli čtyři psi. Tvrdí, že zvířata měli žháři brutálně týrat a nakonec je upálit. Myslí si to i bratr dívky, který dvojici na čas půjčil jednoho ze psů. „Můj pes byl ze všech mrtvých zvířat nejméně ohořelý. Měl polámané nohy a byl jakoby rozpáraný. Jednalo se o amerického pitbulteriéra, který se určitě bránil. Takové svinstvo nemohl udělat jeden člověk. Sestra s přítelem měli údajně místnímu pěstiteli konopí ukrást několik rostlin. Sporů a dalších událostí tam mezi jejich známými bylo víc. Zabití psů a zapálení chaty měla být pomsta. Snad viníky policie vypátrá. Rád bych věděl, kdo mi zabil psa,“ řekl muž, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ho zná.

Policisté už mají podle zjištění Deníku k dispozici výsledky pitvy části mrtvých zvířat. Její závěry ani celou událost však zatím nechtějí komentovat. „Narušilo by to další postup ve vyšetřování,“ odpověděl na dotazy redakce policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zmíněná dvojice mladých lidí se pohybovala na okraji společnosti a měla opletačky se zákonem. Ve stavení i v nedalekém strážním domku železničářů, který je už zbořený, se podle chatařů léta scházeli mladí lidé pochybné existence a s drogovou minulostí.

Na Blanensku nedávno padly dvě pokuty spojené s týráním psů. Obě ve výši deset tisíc korun měl za přestupky zaplatit starší muž z Chrudichrom. Jeho dvacetihlavá smečka německých ovčáků naháněla obyvatelům malé obce dlouhodobě strach. Psi se nekontrolovaně pohybovali po okolí a vzájemně se napadali.

Sedmdesátiletý majitel, který žije na okraji obce, je neměl očkované, ani za ně neplatil. Psy mu proto zabavili státní úředníci. Původně se jednalo o devatenáct zvířat. Odebrání se jich dožilo jen patnáct. „Odebrání psů se neobešlo bez incidentu. Majitel psů vyhrožoval a v obci navíc počmáral dopravní značky. Po silnici také rozházel kosti, zbytky masa a výkaly. Teď je sice klid, ale důchodce si už pořídil další tři štěňata. Snad se časem nerozmnoží a nebudeme zpět tam, kde jsme byli. Pokud se o psy bude starat, platit za ně, nechá je naočkovat a nebudou po obci pobíhat na volno, tak s tím nemáme problém,“ řekl starosta obce Pavel Holub.