O dvě auta zabavená policisty přišel v květnu jedenadvacetiletý muž z Hodonínska. Třetí k nim přidal před pár dny. Jeho případ není ojedinělý, jihomoravští policisté zajišťují řidičům auta stále častěji.

Mladík z Hodonínska se musel vzdát nejdříve octavie, bavoráku a naposledy i passatu. „Muž auto řídil i přesto, že věděl, že má soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel na dobu dvou let. Navíc mu kolegové testem zjistili přítomnost drogy v těle,“ řekl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

V rukou policie v kraji končí auta v desítkách případů. „Od začátku ledna do dvaadvacátého srpna letošního roku jsme zabavili v trestních řízeních třiačtyřicet osobních aut, dvě nákladní auta a pět motorek,“ sdělil Bohumil Malášek z krajského policejního ředitelství.

Zabavit auto mohou policisté jen v některých případech. Většinou řidičům, kteří s vozem opakovaně páchají trestné činy či přestupky. „K opatření v posledních letech saháme častěji než dříve. Vedou nás k tomu právě řidiči, kteří opakovaně páchají trestnou činnost a předchozí postihy se u nich minuly účinkem,“ upozornil Zámečník. Doplnil, že konkrétně na Hodonínsku se zatím jedná o jednotlivé případy, ne desítky.

O auto může přijít
∙ Řidič, který s ním opakovaně páchá trestnou činnost.
∙ Ten, kdo se opakovaně dopouští přestupků, jako je jízda pod vlivem alkoholu či drog.
∙ Ten, kdo porušuje zákaz řízení.
∙ O navrácení či propadnutí auta státu rozhoduje soud.

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka je problém s nezodpovědnými řidiči otázka legislativy. „Lidé páchající opakovaně přestupky budou tak dlouho něco tropit, až to skončí špatně. Bohužel často i pro někoho dalšího, který je v situaci nevinně,“ posteskl si Čížek.

Řešení vidí v přísnějších trestech a větší vymahatelnosti. „Člověk, který často i přes zákaz řídí, většinou už nemá co ztratit. Dokud nebude odsouzen či ve vazbě, může zákon porušovat dál a nikdo to neovlivní,“ upozornil Čížek.

Se zajišťováním aut souhlasí i Michal Zámečník, řidič a vysokoškolský student. „Pokud je to oprávněné, myslím si, že jde o správný postup. Ve chvíli, kdy je člověk bez řidičáku, nemohou mu už kromě auta nic vzít,“ zamyslel se řidič Zámečník.

JAN KUCHTA