Oba psy lidé viděli například u Kuniček a Valchova. Lovit začali minulé pondělí ve Velenově. Napadli tam stádo ovcí. Čtyři z nich útok nepřežily. Majiteli tak podle policie vznikla škoda ve výši šedesáti tisíc korun. „Psy jsem viděl, vypadají agresivně. Jeden je zraněný, kulhá. Šli proti mně, ale měl jsem možnost se schovat,“ uvedl starosta Velenova Jan Havelka, který psy viděl několikrát, naposledy v úterý.

Hned po útoku psů na ovce začal jednat. „Okamžitě jsme vyhlásili rozhlasem, aby si lidé dávali pozor. Kontaktovali jsme odchytovou službu, myslivce i policii. Upozornili jsme také vedení okolních obcí, aby varovala obyvatele. Prověřili jsme evidenci psů v okolních obcích. Ale netušíme, komu zvířata patří,“ dodal Havelka.

Situaci nepodceňuje ani policie. Podle mluvčího Chládka totiž nelze vyloučit, že psi mají vzteklinu. „Navíc se chovají jako smečka. Probouzejí se v nich pudy a začínají být opravdu nebezpeční. Navíc jsme zjistili, že už lovili dřív u obce Niva na Prostějovsku. Tam po jejich útoku zůstalo mrtvé jehně,“ varoval policejní mluvčí.

Podle svědků, kterým se podařilo zvířata vyfotografovat, má jeden ze psů bílou náprsenku a bílý konec ocasu. Jedná se zřejmě o křížence německé dogy s dobrmanem. Druhý pes je podobný plemenu Hovawart. Psi tedy můžou vážit až polovinu metráku, možná i víc.

Zneškodnit je představuje problém. Podle Chládka se totiž pohybují na velkém území. „Vždy se objeví a rychle zmizí. Nevíme odkud pocházejí, ani komu patří,“ sdělil policejní mluvčí.

Policisté tak nemohou případ řešit jako trestný čin. Neznámý majitel totiž svá zvířata na nikoho neposlal úmyslně . „Proto jde jen o přestupek. Chovatelům dobytka doporučujeme zvířata na pastvinách víc hlídat a navečer je vždy zavírat do stájí nebo jiných přístřešků,“ poradil Chládek.

Vedoucí odboru tvorby a ochrany životního prostředí Městského úřadu v Boskovicích Vladimír Henek tvrdí, že jejich úřad v tomto případě nemá žádnou pravomoc. Situaci tak může vyřešit asi jen myslivecká stráž. Ta totiž smí potulného psa zastřelit. Ale třeba Vladimír Šmeral z mysliveckého sboru působícího mimo jiné právě v Kuničkách o případu včera slyšel poprvé. „Zatím o tom nic nevím. Je to pro mě úplně nová informace,“ konstatoval myslivec.

Také členové blanenského okresního mysliveckého spolku o psech nevědí. „K nám se tato zpráva zatím vůbec nedostala,“ oznámil jednatel spolku Jaroslav Zelený.

V pohotovosti je tak aspoň odchytová služba zalarmovaná Velenovskými. „Nezbývá nám nic jiného než čekat. A doufat, že psy dostaneme někam, kde půjdou chytit,“ nastínil velenovský starosta Havelka.

Policisté žádají lidi o pomoc. S jakoukoliv informací o dvojici nebezpečných zvířat se mohou obracet na bezplatnou linku 158.