Soud ve čtvrtek pokračoval hlavním líčením. „V zařízení bylo asi dvacet klientů, převážně staršího věku. Řada z nich měla psychiatrické diagnózy a potřebovala specializovanou péči, někteří byli dezorientovaní, trpěli demencí, byli nepohybliví. Celkově centrum působilo zanedbaně, dojmem velmi laciné ubytovny. Poskytované služby nebyly na potřebné úrovni,“ shrnula Novotná.

Mluvila i s klienty. „Jeden pán tvrdil, že celé dny tráví jen zavřený v pokoji. Nestěžovali si, ale řada z nich byla v podstatě zanedbávána,“ řekla Novotná.

Úředníci pak rozhodli o převozu lidí ze zařízení jinam. „Už byly objednané sanitky, ale většina klientů podepsala reverz a chtěli zůstat v Kunštátě,“ sdělila před soudem Marie Vyhňáková, která obyvatele zařízení měla jako praktická lékařka ve své péči. Podle Novotné byla většina klientů v takovém stavu, že nebyli schopni důsledky reverzu vyhodnotit.

V případu jsou čtyři obžalovaní. Dva se omluvili, k soudu se dostavily Anžela Jemelková a Khrystyna Chernei. Ženy ale ve čtvrtek nevypovídaly a po soudním líčení odmítly cokoliv říct. „Nebudeme nic komentovat,“ kroutily hlavami.

Obě se dlouhodobě se hájí tím, že nikdy nevystupovaly jako provozovatelé sociálních služeb, takže je není možné podle jejich norem posuzovat. „Poskytujeme ubytování. To, že v prostorách našeho centra pobývají lidé staršího věku, neodporuje legislativě,“ konstatovala Chernei, která zařízení v Kunštátě vedla. Brzy po kontrolách ho zavřeli. Jenže klienty přesunuli do jiných prostor ve městě. Do něj už další kontrolu odmítli pustit s tím, že se jedná o rodinný dům.

Kontrole z krajského úřadu předcházelo šetření úřadu Veřejné ochránkyně práv. „Odhalili jsme špatné zacházení s klienty. Je způsobeno absencí jakýchkoliv odborných předpokladů pro řádné poskytování péče. Chybí hlavně kvalifikovaný personál,“ uvedl ve své zprávě zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Poukázal i na poutání klienta k posteli a nerespektování soukromí.

Při vyšetřování případu dále vyšlo najevo, že jeden z těžce nemocných bezdětných klientů měl Chernei odkázat celý svůj majetek. U soudu vypovídala Jitka Podsedníková, která zastupovala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Měla jsem pochybnosti o tom, jestli závěť byla sepsána ze svobodné vůle. Ale chyběl mi nějaký důkaz, proto jsem rozhodnutí nechala na notářovi, který ji uznal za platnou,“ řekla Podsedníková.

Hlavní líčení bude pokračovat pátého června.

Registrovaná zařízení sociální péče hlásí dlouhodobě plný stav. Ze situace těží různí podnikatelé, kteří důchodcům nabízejí ubytování a péči v neregistrovaných zařízeních. Na problémy v nich Deník Rovnost opakovaně upozorňoval. Naposledy na neregistrovaný Senior klub Zlatuška v Boskovicích. Od loňského srpna za poskytování sociálních služeb bez registrace hrozí provozovatelům pokuta až dva miliony korun.