Detaily, vzhledem k závažnosti případu a neukončenému vyšetřování, stejně jako zdravotní stav postřeleného, však zatím policie nechtěla zveřejnit. „Případ vyšetřujeme jako pokus o vraždu. Z něho je obviněný jednadvacetiletý muž. Víc k tomu v tuto chvíli nemohu říct," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

O sobotní střelbě řada místních, které Blanenský deník Rovnost v obci v pondělí oslovil, nevěděla, měla jen kusé informace nebo nechtěla vůbec mluvit. „Byl jsem o víkendu pryč. O střelbě jsem něco zaslechl. Ale detaily nevím. Policie mě každopádně nekontaktovala, takže si to řeší po své linii," uvedl cetkovický starosta Petr Horák.

K tragédii došlo podle místních v jednom z rodinných domů u tamního rybníka nedaleko zemědělského areálu. „Já to slyšel v hospodě, že snad nějaký mladík postřelil druhého. Ale nechce se mi to věřit. V hospodě se toho napovídá. Mělo se to stát v jednom z domů u rybníka," řekl na zápraží jednoho z cetkovických domů Zdeněk Hublík. V tamní hospodě však obsluha nic bližšího nevěděla.

Podle starší ženy, která v pondělí podvečer kropila zahrádku, v tom byla láska a vzájemné rozepře. „Co jsem slyšela, tak to byli mladí lidé. Bratr se sestrou a její přítel. Mladíci se měli nějak chytnout a pak to skončilo tragicky. Ale jestli to tak skutečně bylo?" poznamenala žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Vím, že v domě, kde se to stalo, mají dvě děti. Kluka na vysoké škole a holku po maturitě. Byl v tom údajně nějaký přítel, ale kdo střílel a kdo je zraněný, opravdu nevím. S těmi lidmi se nestýkám. Ale je to strašné, co se stalo. Byly tady policejní auta a sanitka," uvedla další z cetkovických žen, která si nepřála zveřejnit své jméno.

V šoku z tragédie byli i lidé v okolí rybníka. „Je to hrozné. Přečetla jsem si to na internetu. Ale já nic nevím, jak se to semlelo. Ani jsem žádnou střelbu neslyšela. Zkuste se zeptat naproti přes rybník," poznamenala důchodkyně, která se představila jako Lenka. V sousedství domu, kde mělo ke střelbě dojít, však na zvonění nikdo neotvíral.

Před více než rokem se střílelo také v Jedovnicích. Manželku tam při cestě do práce zastřelil René Lachman ze Senetářova. Sám se nakonec zastřelil v autě poblíž obce Ruprechtov na Vyškovsku. Policisté ho našli po dvou měsících pátrání.

Podle místních stály za vraždou manželské neshody. Řada z nich tvrdila, že ženu, která se do Jedovnic přestěhovala s mladším přítelem, zastřelil právě Lachman. Po vraždě se však po něm stejně jako po jeho terénním autě slehla zem. Nechal po sobě dopis na rozloučenou, ve kterém psal, že si vezme život. Policisté jej hledali i z vrtulníku, pročesávali okolní lesy a později požádali o vydání evropského zatykače. Měli podezření, že se hledaný muž může ukrývat v zahraničí.