Čtyři roky. Tak dlouho byla učitelka hry na klavír Taťána Telbizová bez práce. Tak dlouho se soudila s ředitelkou Základní umělecké školy ve Velkých Opatovicích Marcelou Ladeckou. Ta jí dala prvního dubna roku 2009 výpověď. Učitelka se rozhodla obrátit na soud. A ten jí dal po čtyřech letech za pravdu. Telbizová se tak může vrátit zpátky do školy a dál učit. Ředitelka se k případu vyjádřit nechce.

Podle Telbizové se k ní ředitelka školy nechovala dobře delší dobu. „Začalo to nenápadnou šikanou kvůli naprostým maličkostem. Nicméně to jsem se naučila zvládat. Zlom přišel ve chvíli, kdy se ředitelka rozhodla přijmout na poloviční pracovní úvazek několik bývalých žákyň," přiblížila počátky všech problémů.

Ladecká svůj krok prý zdůvodnila snahou o reorganizaci pedagogického sboru. „Ta měla jediný účel, a sice můj vyhazov. Nevím, jak jinak si mám vysvětlit, že jsem nakonec byla jediná, kdo musel ze školy nedobrovolně odejít," připomněla učitelka hudby s třicetiletou­ praxí.

Telbizová se rozhodla, že se se situací jen tak lehce nesmíří. „I na radu manžela jsem se obrátila na krajský soud. Jeho pracovníci se případem zabývali čtyři roky a na konci března letošního roku rozhodli v můj prospěch," ocenila.

Krajský soud v Brně ve svém oficiálním vyjádření oznámil, že rozvázání pracovního poměru s Taťánou Telbizovou bylo neplatné. „Dále jsme rozhodli, že náklady na soudní řízení musí zaplatit žalovaná velkoopatovická základní umělecká škola," shrnula stanovisko brněnského krajského soudu jeho tisková mluvčí Miroslava Sedláčková.

Soudní výlohy tak bude muset zaplatit provozovatel školy, kterým je v tomto případě Jihomoravský kraj. Tam však o případu nic bližšího nevědí. „Krajský úřad Jihomoravského kraje aktuálně žádné problémy v souvislosti s dotčenou školou neřeší," sdělila překvapivé stanovisko úřadu jeho tisková mluvčí Denisa Kapitančiková.

Podle ní se jedná o oblast, která spadá plně do kompetence ředitelky školy. Ladecká se však Blanenskému deníku Rovnost odmítla k celému případu jakkoli vyjádřit, takže její pohled na věc zůstává neznámý.

Rozsudek Krajského soudu v Brně zatím nemá písemnou podobu. „Proto nejsme v této chvíli schopní vysvětlit detaily odůvodnění našeho rozhodnutí. Lhůta pro písemné vyhotovení je ze zákona třicet dnů, poté spis postoupíme zpět okresnímu soudu, který naše rozhodnutí rozešle všem účastníkům sporu. Teprve poté jej můžeme ventilovat," přiblížila Sedláčková.

K případu se nedokázal konkrétněji vyjádřit ani starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek. „Nejsme zřizovatelem školy, takže nemám dost ověřených informací na to, abych mohl uvést nějaké kompetentní stanovisko. Vše bereme čistě jako interní věc základní umělecké školy," reagoval stručně starosta města.

Pro Telbizovou je nejdůležitější, že se může vrátit do školy, kterou má podle svých slov stále ráda. „Za ty čtyři roky jsem se několikrát setkala s našimi žáky, kteří mě podporovali. Paní ředitelce nezbývá nic jiného než mě přijmout zpátky. Komunikace s ní nebyla dobrá ani před výpovědí, takže se případné vyhrocené atmosféry rozhodně nebojím," prohlásila Telbizová.

Soudní při však stále nepovažuje za uzavřenou. „V právních krocích jsem připravená společně se svým právním zástupcem pokračovat. Důvod je jednoduchý. Vedení školy funguje na nepřijatelných základech a když nic jiného, nechci vychovávat malé děti v prostředí plném bezpráví," dodala Telbizová.