Případ žaloby obce na bývalého účetního Sudic Vítězslava Bártu Okresní soud v Blansku v úterý opět odročil. Bártu zažalovalo nynější vedení vesnice za to, že po volbách v roce 2010 nepředal agendu obce. Okresní soud v Blansku se včera případem zabýval už podruhé. Tentokrát však obhajoba i obžaloba předložily soudu další důkazy. Soudkyně proto hlavní líčení odročila na čtrnáctého května.

Spor nynějšího vedení Sudic v čele se starostkou Olgou Dočkalovou a bývalým účetním sudického obecního úřadu Vítězslavem Bártou trvá už dva a půl roku. Vše začalo na podzim roku 2010, kdy se po komunálních volbách v Sudicích vyměnilo téměř celé zastupitelstvo. Pozici účetního obce v té době zastával Bárta. Nové zastupitelstvo však odsouhlasilo, že jeho pozici zruší. Bývalé vedení obce a účetní Bárta tak měli úřad i s veškerou agendou předat novému zastupitelstvu.

To se podle nynější starostky Dočkalové ale nestalo a bezprostředně po ukončení pracovního poměru předal Bárta jen část dokumentů. „V následujících dnech jsme zjistili, že z obecních počítačů zmizela veškerá data a také že na obecním úřadě chybí obecní notebook. Chyběly i dokumenty v písemné formě," řekla již dříve Dočkalová.

Celý případ tak skončil před soudem. „Vítězslav Bárta je obžalovaný z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a pro přečin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Za to mu hrozí rok až pět let odnětí svobody," uvedla soudkyně Michaela Zummerová.

První stání soudu se konalo na konci letošního ledna. Soudkyně ale líčení odročila kvůli vyslechnutí dalších svědků. Ti před soud předstoupili v úterý.

Prvním svědkem byl Vlastimil Boháček, který před rokem 2010 v obci působil jako předseda kontrolní komise a člen inventarizační komise. „Byl jsem přítomen dne šestnáctého listopadu 2010 předávání obecního úřadu novému vedení obce. Bývalý starosta Miloš Kosička předal paní Dočkalové klíče, razítko a nechal si podepsat papíry od převzetí hotovosti s tím, že zbytek předá pan Bárta. Ten paní Dočkalové ukázal nějaké spisy a potom se domluvili, že zbytek jim předá následující pondělí," řekl Boháček.

Další svědek, Miroslav Hrdý, který je v obci pověřený správou obecních počítačů, ale o několik dní později zjistil, že v počítačích chybí obecní agenda. „Zjistil jsem, že data byla z počítačů smazána. Se starostkou jsme se proto dohodli na tom, že demontujeme pevné disky počítačů a uložíme je v trezoru," uvedl Hrdý.

Pevné disky nechal soud podrobit policejní expertíze. Tu zpracovával Pavel Doležal. Podle něj se některé smazané soubory z pevných disků počítačů podařilo obnovit. „Není ale možné určit dobu ani to, kdo konkrétně data z počítačů smazal," uvedl Doležal.

Data, která se počítačovému expertovi podařilo z disků dostat, si prostudovala jak obhajoba, tak obžaloba. „Zjistili jsme, že disk obsahoval i neporušený soubor mzdové agendy," řekla Bártova obhájkyně. Podle ní tak mohlo nové vedení Sudic mzdovou agendu vést bez její složité rekonstrukce.

Policejní expertíza disků ale vyvolala otázky i na straně obžaloby. „Domnívali jsme se, že motivem mohlo být to, že chtěl pan Bárta dokázat svoji nepostradatelnost na úřadě. Z dat o účetnictví, která se z disků podařilo dostat, jsme ale například zjistili, že úřad vystavoval faktury třetím osobám a některé zaúčtované částky, které byly zadané v počítači, nesedí s částkami na fakturách. Data jsou sice neúplná, vyvstávají z nich ale nové otázky k motivu jejich smazání," řekl Tomáš Krejčí, který Sudice zastupuje.