Jak se kauza vyvíjí? Čtěte více v souvisejících článcích v pravém sloupci

Kromě soudce, přísedících a státní zástupkyně přišli v pondělí do soudní síně Krajského soudu v Brně i čtyři znalci. Mělo tam pokračovat projednávání případu šéfa boskovické nemocnice Jaroslava Černého. Ten k soudu stejně jako před měsícem nepřišel. Tentokrát dokonce bez omluvy. Jednání tak musel soudce opět odročit.

„Pan Černý nepřebíral i některé zásilky. Jeho jednání vnímám jako obstrukční, soudu se ani neobtěžoval omluvit. Příští hlavní líčení se konat bude, i kdyby obžalovaného měla přivést eskorta. Pokud by se jeho jednání opakovalo, mohl by také skončit ve vazbě,“ pohrozil směrem k Černému obhájci soudce Aleš Novotný. Hlavní líčení odročil na příští týden, protože neměl Černého souhlas, že se případ může projednávat bez něj.

Jasněji do složité kauzy měly vnést výslechy znalců ze dvou společností. Předseda senátu Aleš Novotný si při předchozím hlavním líčení vyžádal doplnění jejich znaleckých posudků. V pondělí naznačil, že i doplněné znalecké posudky se v mnohém rozcházejí. „Buď je jeden nepravdivý, nebo budou muset znalci svoje stanoviska hodně vysvětlovat,“ řekl.

Nevýhodná smlouva

Jaroslav Černý se musí soudu zpovídat kvůli tomu, co udělal v roce 2002. Tehdy měl uzavřít údajně nevýhodnou smlouvu na stavbu jednotky intenzivní péče v Nemocnici svaté Zdislavy na Žďársku, kterou v té době vedl. Podle něj tato stavba mohla krachující nemocnici zachránit, jenže jí nikdo nechtěl dát půjčku. Proto přizval ke spolupráci svou společnost Chironax. Ta pomocí leasingové smlouvy zajistila stavbu nového oddělení a další věci za téměř jednadvacet milionů korun.

Soud zkoumá, jestli leasingová smlouva nebyla pro nemocnici nevýhodná. Podle dřívějšího rozhodnutí krajského soudu si totiž Černý transakcí přišel minimálně na jeden milion korun. Znalci by měli objasnit, jestli se jednotka intenzivní péče a další vybavení v nemocnici nedaly pořídit podstatně levněji.

Krajský soud v Brně Jaroslava Černého odsoudil už dvakrát. Poslal ho na tři roky podmíněně do vězení, dal mu půlmilionovou pokutu a zakázal mu pět let řídit zdravotnická zařízení. Černý se ale odvolal a případ se tak od Vrchního soudu v Olomouci už podruhé vrátil do Brna.