„Z Horního můstku nám kolem třetí hodiny odpoledne telefonovali vyděšení turisté, že do Macochy skočil muž. Okamžitě jsme volali policii a záchranáře," řekl vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Muž měl údajně delší dobu vážné rodinné problémy. „Podle předběžných informací se o sebevraždu už pokusil několikrát," řekla policejní mluvčí Alice Musilová.

Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se jedná o stejného muže, který se do propasti Macocha pokusil skočit již minulý týden. Sebevraždu mu tehdy na Horním můstku rozmluvil policejní vyjednavač ze zásahové jednotky. „Na zábradlí ochozu si muže všiml zaměstnanec z nedaleké restaurace a okamžitě zavolal policii. Na místo dorazila zásahová jednotka s vyjednavačem a záchranáři," popsala tehdy událost policejní mluvčí Iva Šebková.

Vyjednavači se nakonec podařilo sebevraha uklidnit. Policisté ze zásahové jednotky ho pak sundali ze zábradlí můstku, který souží pro výhled do propasti. „Poté si převzali muže záchranáři," dodala Šebková.

Při čtvrteční tragédii byli na dně propasti mimo záchranářů a policie také blanenští profesionální hasiči a členové lezecké skupiny. „Tělo muže zachytila síť nad jezírkem na dně propasti. Byl na místě mrtvý, už se mu nedalo pomoci. Na nosítkách jsme ho přenesli na loďku a jeskyněmi ho pak převezli ke vchodu do Punkevních jeskyní," řekl velitel hasičského zásahu Darek Sejbal.

Na místě zasahovali i záchranáři. „Přivolaný lékař už jen konstatoval smrt. Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem," řekla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Světoznámá propast Macocha, jeden ze skvostů Moravského krasu, v minulosti nechvalně proslula také právě kvůli sebevrahům. Podle policejních statistik však v posledních letech umírá na jejím dně stále méně lidí. „Z dlouhodobého hlediska už Macocha dávno sebevrahy tolik neláká. V posledních letech se jedná spíše o ojedinělé případy. Propast se však této špatné pověsti zbavuje jen těžko," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Předloni ukončili svůj život skokem do Macochy tři lidé. Minulý rok se stal podobný případ jediný a letos se jedná také o první sebevraždu.