„Nový motocykl je schopen zastavit i stroj určený pro ježdění na okruzích. Ověřili jsme si to před pár dny na silnici mezi Blanskem a Šebrovem,“ uvedl vedoucí dopravního inspektorátu v Blansku Martin Zajíček. Zdůraznil však, že policistům jde hlavně o prevenci. Policejní motorka tak má mezi motorkáři především budit respekt. „Policista v autě není pro motorkáře moc velkým strašákem. Pokud ale sedí na motorce, motorkář jej vnímá jako rovnocennou konkurenci. Pak obvykle zpomalí a jede podle předpisů,“ doplnil Zajíček.

Vladimír Vaněk jezdí po silnicích Blanenska denně. „Motorkáře potkávám nejčastěji mezi Blanskem a Šebrovem. Většinou jezdí hlavně odpoledne a o víkendu,“ řekl. Dopravní policista Martin Zajíček slibuje, že právě v tyto časy bude policejní motocykl na silnicích nejvíc vidět. Pro službu na motorce jsou vyškoleni dva policisté.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové je Blanensko už několik let vyhledávaným místem, kam se řidiči motocyklů jezdí projet. Pro některé jezdce v jedné stopě však není problém i dvojnásobně překročit povolenou rychlost. „Při poslední dopravně-bezpečnostní akci na konci května radar zachytil na silnici I/43 motorkáře, který úsekem s povolenou rychlostí devadesát kilometrů v hodině jel sto pětaosmdesát. Několik dalších tam jelo přes sto pětačtyřicet kilometrů za hodinu,“ přiblížila Šebková.

Na motorku často sedá Pavel Blata, který v Blansku vyrábí minibiky. „Nemyslím si, že by mezi řidiči na motorkách bylo víc hazardérů než v autech, ale nehody většinou mívají vážnější následky. Pokud na motorku sedne nezodpovědný řidič, stává se ze stroje zbraň,“ míní. Podle něj by hodně pomohlo, kdyby si motorkáři měli možnost zajezdit třeba na okruhu Velké ceny v Brně. „Přišli by si na své a nikoho by neohrožovali,“ do­dal.

Jezdí pod vlivem alkoholu

Od roku 2008 na silnicích Blanenska zemřeli čtyři motorkáři. Čtrnáct lidí se při nehodách, ve kterých figurovaly motorky, těžce zranilo. Dalších sedmdesát skončilo s menšími šrámy. Letos měla zatím nejvážnější následky nehoda u Ostrova u Macochy. „Pětatřicetiletý motocyklista se tam srazil s osobním autem a odnesl to těžkým zraněním. Policisté pak zjistili, že řídil pod vlivem alkoholu. Měl v sobě víc jak dvě promile,“ doplnila policejní mluvčí.

Jako součást prevence blanenští policisté příští sobotu už počtvrté pořádají pro motorkáře akci Nežij vteřinou. Ta se tentokrát koná v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní. „V České republice je to ojedinělá věc. Motorkáře se tam snažíme upozorňovat na následky dopravních nehod,“ uvedla policejní mluvčí.Za motorkáři přijede například šéf dopravní policie České republiky či vedoucí BESIPu. Jedenáctinásobný mistr České republiky v mototrialu Mirek Lisý představí projekt Bezpečně na motorce a bude učit, jak motorku správně ovládat. „Každý řidič dostane letáček do lékárničky s užitečnými radami. Například jak bezpečně sejmout zraněnému helmu,“ doplnila Šebková. Podle zkušeností z minulých let policisté očekávají, že přijede několik stovek motorkářů z celé České republiky.