Naprostá bezohlednost dovedla až do policejní cely muže, který se ve středu procházel bez roušky centrem Znojma. „Strážníci jej na povinnost nosit roušky upozornili. Dokonce mu nabídli jednu ze svých náhradních. Vše odmítal. Protože nemohl prokázat totožnost, odvedli jej strážníci na oddělení státní policie. Ještě tam mu policisté roušku nabídli. Muž odmítal. Nakonec skončil v policejní cele,“ uvedl preventista znojemských strážníků Petr Hladký. Muž půjde ke komisi, kde mu hrozí pokuta až dvacet tisíc korun.

Dodržování nařízení vlád kontrolují strážníci ve všech městech jižní Moravy. „Za dobu platnosti nařízení jsme zaregistrovali pouze třináct případů lidí, kteří zcela vědomě a záměrně neměli obličej zakrytý a odmítali to. Takové případy jsme postupovali do správního řízení,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Podle strážníků je v posledních dnech tísňová linka 156 vytíženější, než dříve. „V prvních dnech byla asi o padesát procent vytíženější než obvykle. Dodnes lidé stále denně volají a upozorňují na lidi bez roušek,“ dodal.

Mnoho lidí volá i na policejní linku 158. „Jsou to desítky lidí denně na celé jižní Moravě. Mnohdy než na místo policisté přijedou, už nikoho nenajdou. Často jde o kuřáky, kteří si na chvilku roušku sundají. Do přestupkového řízení jdou jen jednotlivé případy,“ konstatoval policejní mluvčí Petr Zámečník.

Řadě lidí velmi vadí nedodržování povinnosti roušku nosit. „Takový člověk je nebezpečný pro nás všechny,“ má jasno například Eva Sikorová.

Vládnímu nařízení se nevzpouzejí jen jedinci. Brněnští strážníci ve středu ve Veveří narazili na otevřenou hospodu. Několik lidí tam bez ohledu na zákaz popíjelo společně alkohol a kouřilo. Až dvacet tisíc korun pokuty tak hrozí hostům a tři miliony pro provozovatele pivnice.

Roušky musí od 19. března lidé nosit všude, kde mohou přijít do styku s druhými osobami.

Online reportáž

DALIBOR KRUTIŠ
JANA TOMALOVÁ