Muže nereagoval ani na varovné výstřely, a proto začali policisté střílet na kola. Auto se jim povedlo zastavit až na okraji Adamova. Na agresivního řidiče museli použít i elektrický paralyzér.

Noční policejní zásah uprostřed adamovského sídliště Ptačina vzbudil pozornost místních. „Z okna jsem viděl majáky a několik policejních aut. Na zemi ležel chlap, kterému zrovna dávali želízka. Hulákal. Pak něco policisté hledali v autě," řekl jeden z Adamovských, který si přál zůstat v anonymitě.

Na stránkách Blanenského deníku Rovnost, který o případu informoval, se pod článkem objevila bouřlivá diskuse. Někteří kritizují policisty za to, že použili zbraň na veřejném prostranství. „Jak je vůbec možné legislativně povolit střílet po autě, jako by přejíždělo hranice jako za socialismu? Kulka se mohla odrazit a trefit do protijedoucího auta. Nebo zasáhnout pěšího na stezce pro chodce," pohoršoval se jeden z diskutujících. Podobně uvažovali i další. „Vůbec neschvaluji drogy za volantem. Faktem ale zůstává, že řidič by nejspíš dorazil s mnohem menším rizikem tam, kam měl namířené, kdyby po něm nestříleli. Pokud by šlo o celostátně hledaného vraha, vnímal bych to jinak, ale takto policie riskovala životy jiných," podělil se o svůj názor diskutér.

Podle mluvčího blanenské policie Petra Nečesánka ale policisté neměli jinou možnost. „Použití zbraně přesně vymezuje zákon. Policisté k tomu mohou přistoupit, když dopravní prostředek nelze zadržet jinak a řidič nereaguje na opětovné výzvy k zastavení. A svou bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život nebo zdraví jiných osob," vysvětlil Nečesánek.

Na Blanensku naposledy policisté po řidiči vystřelili v roce 2008. „Zastavili jej shodou okolností jednatřicátého března kolem desáté hodiny večer na Boskovicku. Měl 1,9 promile alkoholu v těle. V autě byl sám," přiblížil Nečesánek.

Od začátku letošního roku policisté přistihli na Blanensku za volantem již řadu řidičů pod vlivem drog. O třicet víc než loni. „V prvním čtvrtletí loňského roku jsme odhalili třiadvacet zdrogovaných řidičů. Letos už třiapadesát," nastínil Nečesánek.

Podle něj čísla ale neznamenají, že by víc lidí začalo brát drogy. Policistům pomáhají jejich zkušenosti a modernější technika. „Od loňského podzimu mají dopravní policisté v autech speciální přístroj. Dokáže odhalit přítomnost drog ve slinách," přiblížil mluvčí blanenské policie.

Nejčastěji usedají za volant řidiči pod vlivem pervitinu a marihuany. „Ale někdy užijí i takzvané substituční látky. Například metadon. Mohou ho dostávat, pokud se třeba rozhodli přestat brát heroin a nastoupili do léčebného programu. I tato látka ale ovlivňuje jejich schopnosti a nemohou s ní řídit. I jim tak hrozí trest odnětí svobody pod vlivem návykové látky až do výše jednoho roku," doplnil Nečesánek.

Drogově závislým pomáhá na Blanensku například Společnost Podané ruce. „Někteří tito lidé si neuvědomují rizika, která mohou nastat, když usednou za volant. Pod vlivem pervitinu mívají pocit, že jejich vnímání je ještě lepší. Naše brněnská pobočka mimo jiné organizuje besedy ve školách a osvětové akce, a působí tak preventivně. Pomáháme i těm, kteří drogy berou dlouhodobě a nechtějí se jich vzdát," uvedla Gabriela Vejrostová ze Společnosti.