Když to školák oznámil doma, začal jeho otec hned jednat. „Když mi řekl, co se stalo, doporučil jsem mu, že počkáme, jestli se nástroj někde neobjeví a až poté budeme věc řešit," řekl ředitel Základní umělecké školy Blansko Jiří Žerníček.

Otec chlapce v následujících dnech pátral, jestli nalezení nástroje někdo neoznámil nebo jej nepřinesl na oddělení ztrát a nálezů v okolí. Nechal vyvěsit i výzvu na internetové stránky města Rájec-Jestřebí a poctivému nálezci slíbil odměnu jeden tisíc korun. Vše však bylo marné. Když už rodina přestala doufat, že se klarinet objeví, rozhodla se koupit nový. Otec proto procházel patřičné inzeráty. „Při tom narazil na nabídku, v níž se prodávaný nástroj svým popisem až moc podezřele podobal tomu ztracenému," řekl dále policejní mluvčí. Do věci se proto vložili policisté. „Prodávajícího jsme našli. Tvrdil, že se domníval, že nalezenou věc může zpeněžit. Jenže tak to není, jedná se o trestný čin zatajení věci," vysvětlil Nečesánek.

Podle ředitele umělecké školy rodiče počítají s tím, že když jejich dítě poškodí nebo ztratí půjčený hudební nástroj, musí škodu nahradit. „Máme to smluvně ošetřené. Děti čas od času nástroje zapomenou třeba ve vlaku nebo v autobuse, ale zatím se vždycky našly. Takový případ, že se jej nálezce snažil zpeněžit, jsme zažili poprvé," řekl Žerníček.

Podle Nečesánka jsou ti, kteří si myslí, že si nalezenou věci mohou nechat nebo prodat, na omylu. „Kdo zatají nález věci, riskuje až roční pobyt za mřížemi," dodal policejní mluvčí. Nejjednodušší je nalezené věci odevzdat na radnici. Pro tyto případy tam funguje institut ztrát a nálezů.