Podle blanenského policejního mluvčího Bohumila Maláška podobné případy loni v okrese nahlásily desítky poškozených. „Zatímco počet klasických krádeží klesá, internetová kriminalita je na vzestupu. Je to logické. Pokud je člověk šikovný, může si přijít na pěkné peníze,“ uvedl Malášek.

Dohledat podvodníky podle něj není jednoduché. Zakládají totiž anonymní účty. Pátrání také komplikuje, pokud je pachatel z jiné země. Své o tom ví žena z Vyškovska, která prodávala kočárek. „Přihlásil se muž z Itálie s tím, že mu nefunguje internetové bankovnictví do zahraničí a že mu žena musí poslat asi dvacet tisíc korun. Pak to prý půjde. Žena je skutečně převedla,“ popsala policejní mluvčí z Vyškova Alice Musilová.

Pokud je podvodník z České republiky, jsou policisté úspěšnější. Loni se jim například podařilo vypátrat zkušenou podvodnici ze Slavkovska. „Prodávala zboží a nechávala si peníze posílat předem. Věci pak nedodala. Podváděla i jako kupující. Zfalšovala potvrzení o platbě, prodávající zboží odeslal, peníze mu ale nepřišly,“ sdělila mluvčí.

Upozornila, že podvodníkům hrozí až tři roky vězení.

Když však lidé narazí na podezřelý inzerát, hlásit ho policii nemají. „V takovém případě ještě nemůžeme zasáhnout. Doporučujeme hlavně obezřetnost,“ vzkázala Musilová.

Pozor na internetu si dává Vyškovan Michal Ševčík. Často nakupuje elektroniku a věří, že se napálit nenechá. „Každému má hlavě zablikat výstražný maják, pokud po něm někdo chce platbu předem a jinou možnost nenabízí,“ tvrdí mladý muž.

Na internetu méně zběhlí lidé se mohou přiučit v kurzech. Čas od času je pořádá třeba Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově. „Máme lekce pro pokročilejší uživatele. Určené jsou všem bez rozdílu věku,“ řekla za knihovnu Zdeňka Adlerová.

Vyučující se zaměřují na podvodné nákupy i nevhodné chování na sociálních sítích. „Internet nebezpečný není, nebezpeční jsou lidé, kteří tam své údaje dávají,“ poznamenala.

Jak se nenapálit
• Nejčastěji podvodníci nabízejí mobilní telefony, elektroniku, kočárky, auta, motorky i dětské oblečení.
• Lidé by měli nakupovat jen od ověřených uživatelů.
• Raději si připlatit a brát zboží na dobírku.
• Vyhýbat se podezřelým nabídkám – například telefon o třetinu levnější.