Podobných případů podle něj ročně řeší policisté na jihu Moravy kolem třicítky. Je to však jen špička ledovce. „Jedná se většinou o soukromé komunikace v různých chatech a na sociálních sítích. Odhalení je složité. Rodiče na ně často přijdou náhodou. Nebo až se děti dlouhodobě chovají zvláštně,“ dodal Malášek.

Podle odborníků potřebují lidé s těmito sexuálními úchylkami při komunikaci po internetu aktivitu dětí, které ještě nejsou na prvním stupni základní školy schopné. Proto cílí například na dívky okolo dvanácti let. „Pod falešnými profily komunikují jako jejich vrstevníci. Lichotí jim a flirtují. Snaží se v nich vzbudit důvěru, že se jim líbí a chtějí je vyprovokovat k aktivitě,“ řekl vedoucí brněnského centra prevence ve společnosti Podané ruce Jan Veselý.

Nebezpečí na síti
- 30 případů zneužití mladistvých na internetu řeší ročně kriminalisté v kraji.
- Podle odborníků tráví děti na druhém stupni v průměru tři až sedm hodin denně na síti.
- Prevenci v této problematice se věnuje například Společnost Podané ruce.
- V kraji spolupracuje se 113 školami.

Ta se dlouhodobě zabývá prevenci u dětí a dospívající mládeže v krizových životních situacích. A právě problematika jejich zneužívání na internetu je jednou z nich. „Řada rodičů si myslí, že dětem největší nebezpečí hrozí venku a ne na počítači nebo mobilním telefonu. To je omyl,“ poznamenal Veselý.

Společnost Podané ruce spolupracuje v kraji s více než stovkou základních škol a v preventivních programech loni oslovila přes dvacet tisíc děti. „Preventivní programy o bezpečnosti v kyberprostoru zařazujeme zhruba od čtvrté třídy. Děti tráví v kyberprostoru stále více času a jejich pohyb tam nelze mít zcela pod kontrolou. Bohužel ani ze strany rodičů, kteří mnohdy netuší, co jejich děti za dveřmi pokoje u počítače nebo mobilu dělají,“ uvedla učitelka Lenka Tallová ze Základní školy Sloup na Blanensku.

Pohyb syna a dcery na internetu, kteří navštěvují základní školu, pravidelně monitoruje například Jan z Břeclavska. Nechtěl zveřejnit příjmení, ale redakce ho zná. „Dětem hlídáme mobily a tablety speciální aplikací. Umožňuje blokovat nevhodný obsah a kontrolovat čas strávený dítětem na internetu,“ uvedl muž.