„Řešíme případ, kdy měl čtyřiačtyřicetiletý muž poničit srub v lese a přitom ještě napadnout o deset let mladšího muže," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ve středu odpoledne zamířili dva muži a jedna žena na setkání na základnu Speleohistorického klubu Brno. Ke srubu v lesích mezi Březinou a Ochozem u Brna. Tam uviděli poustevníka, mimochodem bývalého předsedu tohoto klubu, jak pilou řeže podpěrné sloupky verandy. „Z dálky jsme slyšeli, že někdo řeže dřevo a také velké rány. Mysleli jsme, že už někdo z kamarádů přijel dřív. Jenže to byl poustevník Marek. Demoloval srub. Hned jak mě uviděl, řekl, ať se bráním a oháněl se pěstmi. Šel z něj strach. Raději jsme se vrátili zpět k autu a zavolali policii. Než přijela, poustevník zmizel," vylíčil incident Blanenskému deníku Rovnost muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ale jeho totožnost zná.

Zároveň dodal, že dřív byli s poustevníkem kamarádi. Ten srub stavěl a v minulosti v něm i bydlel. „Krasem doslova žil, bádal v terénu, psal odborné články. Byl náš vzor. Jenže pak se hodně změnil. Z klubu odešel. Později se z něho stal jiný člověk. Několikrát se vrátil, ale nerespektoval ostatní a byly s ním problémy," dodal muž.

Trestní oznámení

Podle jednatele Speleohistorického klubu Brno Stanislava Juráně odhadli speleologové škodu ve srubu na téměř šestnáct tisíc korun. A podali trestní oznámení. „Jsem právě u policejního výslechu. Nevím co dodat. Poustevník Marek je vandal, který si za to, co udělal, zaslouží trest. Navíc byl přistižen přímo při činu," dodal Juráň.

S poustevníkem Markem, který se pohybuje v Moravském krasu, mají špatné zkušenosti i pracovníci Školního lesního podniku Křtiny. Před časem totiž pomaloval barvami opravenou Klostermanovu studánku v lesích poblíž Rudice. Navíc ji vyzdobil svíčkami a poničil různými nápisy. „Škodu jsme tehdy odhadli na sedmadvacet tisíc korun. Člověk, co si říká poustevník Marek, byl pravomocně odsouzený k náhradě škody. Tu nezaplatil, takže celou záležitost nyní řeší exekutor," řekl Jan Waidhofer z oddělení správy majetku ŠLP Křtiny.

Na diskuzních fórech jeskyňářů má zmínka o speleologovi poustevníkovi Markovi stejný efekt jako červený hadr na býka. Podle většiny z nich může být svému okolí nebezpečný. Ničí jeskyně svými malůvkami a dělá si z nich modlitebny. Na několika speleologických fórech se objevila informace, že v minulosti nesmazatelnými barvami popsal také jeskyně ve Slovenském ráji.

„Před několika lety bydlel pan Šenkyřík v malé jeskyni na území Národní přírodní rezervace Kysel. V jeskyni meditoval. Myslím, že je to slušný a mírumilovný člověk. Na pobyt v rezervaci povolení neměl. Ale přírodě neškodil, tak jsme ho tolerovali. Pak odešel. Loni se krátce objevil ve Spišské Nové vsi, ale do jeskyně se nevrátil," řekl ředitel Správy Národního parku Slovenský ráj Bedřich Hájek.

Před devíti lety však meditování poustevníka Marka v jeskyni správě národního parku vadilo. Chodil mimo vyznačené stezky a v chráněné oblasti kácel dřevo. Navíc tamní skály a jeskyni popsal citáty různých mudrců nesmývatelnými barvami. „Osobně proti mladému muži z Brna, ani proti jeho životu nic nemám, ale svým pobytem v jeskyni porušuje zákon. Navíc chodí mimo vyznačené turistické chodníky a kácí v rezervaci dřevo," uvedl tehdy pro Právo ředitel národního parku Slovenský ráj Dušan Bevilaqua. Následně požádal policii, aby muže z jeskyně vystěhovala.

V krasu i ve městě

Blanenští mohou na poustevníka občas narazit na Rožmitálově ulici, kde hraje na flétnu. Stejně jako před kostelem svatého Jakuba v Brně. Od loňského listopadu se opět pohybuje v Moravském krasu, kam se vrátil po očistné cestě po Evropě, jak píše na svém webu marekpoustevnik­.org.

Tam se zakrátko čtyřiačtyřicetiletý poustevník a jogín prezentuje jako člověk, který odborně a s láskou provádí speleologický a archeologický zájmový průzkum Moravského krasu. Pracuje v terénu, píše odborné články, bádá a monitoruje Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras. Zejména oblast Habrůvecké plošiny, Děravky či závrtu u habrůveckých smrků.

V obchodním rejstříku figuruje Občanské sdružení Společnost přátel Speleologický průzkum poustevník Marek. Redakci Blanenského deníku Rovnost se zatím nepodařilo získat vyjádření poustevníka. Dotazy zaslané na jeho e-mailovou adresu zůstaly bez odpovědi.

Křtinští lesníci nedávno podali na policii oznámení o nedovoleném rozdělávání ohně poblíž Rudice, kde poustevník v lese tábořil a údajně prováděl speleologický výzkum. Společnost přátel Speleologický průzkum poustevník Marek skutečně dostala před časem od správy CHKO Moravský kras povolení na speleologický výzkum. To však skončilo ke konci roku 2010. 

Od té doby sdružení další povolení nedostalo, ani je nedostal samotný poustevník. „Mám informace, že sdružení nefunguje. Navíc povolený výzkum sdružení nezakončilo závěrečnou prací. Poustevníka Marka jsem dva roky neviděl. Nyní od nás ani on ani sdružení žádné povolení na výzkum v Moravském krasu nemají," řekl Antonín Tůma ze správy CHKO Moravský kras.