Při zásahu blanenským policistům asistovala Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. „Jednalo se o rozsáhlý případ. Zadržení vařili drogy na několika místech, konkrétně ve čtyřech bytech a jednom rodinném domku v Blansku. Navíc hrozilo, že někteří z nich budou ozbrojení," vysvětlila spolupráci policejní mluvčí Iva Šebková.

Ve dvou bytech policisté objevili dvě kompletní varny pervitinu a zároveň zařízení potřebné k vytvoření další. „Čtvrtou varnu pachatelé vydali dobrovolně. Nacházela se totiž mimo zmíněné objekty," podotkla Šebková.

Kromě varen na jednotlivých místech policisté objevili také větší množství anabolických steroidů, hotový pervitin nebo marihuanu. „Většina z těchto látek jim sice sloužila pro vlastní potřebu, ale poskytovali je i dalším lidem. Kromě věcí přímo souvisejících s drogami schovávali pachatelé i věci, které předtím ukradli. Například tři jízdní kola, ale dokonce také soupravu bicích nástrojů," vyjmenovala policejní mluvčí.

Specifikum případu spočívá kromě odhalení několika lokalit v jednom městě také v množství lidí, kteří se na vaření drog přímo podíleli. „Jde o deset mužů a jednu třiadvacetiletou ženu. Ta už sedí ve vazbě, stejně jako dva muži ve věku šestadvaceti a osmadvaceti let. Ti jsou hlavními organizátory a před soudem se budou zodpovídat z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami," oznámila Šebková.

Oba muži stráví ve vězení v krajním případě až deset let, žena o polovinu méně. „Mezi zadrženými byl i muž odsouzený už dříve. Trestu se vyhýbal. Když pro něj kriminalisté přišli, snažil se jim schovat do úložného prostoru postele. Poté jej převezli rovnou do vězení," popsala policejní mluvčí.

Zbylých sedm mužů ve věku zhruba mezi dvaceti a čtyřiceti lety policisté nejprve prověří a poté jim sdělí konkrétní obvinění.

Blanenští narkomani jsou v kontaktu s víceúčelovou poradenskou drogovou službou Podané ruce. Její pracovnice Petra Zatloukalová už dříve sdělila, že podobné zásahy policie jejich práci spíše komplikují. Což se ukázalo i teď. „Něco podobného jsme tušili. Tři dny po sobě nás totiž téměř žádný z našich klientů nekontaktoval," poznamenala Zatloukalová.

O následujícím týdnu se tak sešli pouze s polovinou klientů oproti běžnému průměru. „Proto jsme jim vyměnili pouze polovinu injekčních stříkaček. Dopad policejní akce sledujeme pořád, ale postupně se to trochu zlepšuje," zhodnotila pracovnice víceúčelové poradenské drogové služby.

Blanenský starosta Ivo Polák se nechtěl k případu příliš vyjadřovat. „Je to čistě v kompetenci policie. My se zaměřujeme především na prevenci, třeba formou přednášek na školách. Jakmile je taková činnost vyšetřovatelů úspěšná, určitě to alespoň částečně přispěje ke zvýšené bezpečnosti ve městě. A za to jsem samozřejmě rád," reagoval Polák.

Utajeným zůstává způsob, jakým kriminalisté na nezvykle velkou skupinu vařičů pervitinu přišli. „Jde o důsledek práce našeho toxitýmu. Dopadení těchto pachatelů bereme jako další doklad toho, že pracuje dobře. Jen za poslední měsíce jsme dokázali podobných varen odhalit několik," připomněla Šebková.

Měla na mysli například zadržení největšího výrobce a distributora pervitinu v Blansku a jeho kolegy, které se událo loni v listopadu. Nebo dopadení sedmičlenného gangu začátkem loňského června. Tehdy šlo o největší případ nedovolené výroby omamných a psychotropních látek za posledních deset let nejen na Blanensku, ale i v celém Jihomoravském kra­ji.