Za trestný čin šíření poplašné zprávy ji hrozí až tři roky vězení. „Žena je nyní ve vazbě. Bude muset také zaplatit zbytečné výjezdy hasičů a policistů," uvedl policejní mluvčí Petr Nečesánek.
Ve všech pěti případech se jednalo o planý poplach. Kvůli každému oznámení však musely do terénu desítky hasičů a policistů, kteří evakuovali dohromady stovky lidí.
Za podobný trestný čin žena nebyla podle zjištění Blanenského deníku Rovnost dosud trestána. V minulosti však měla potíže se zákonem kvůli několika přestupkům. „Co vím, tak měla něco ukrást v kójích u fotbalového stadionu. Sousedé s ní měli řadu konfliktů. Několikrát jim prý vyhrožovala. V Lysicích je to známá postava," řekl Blanenskému deníku Rovnost jeden z místních. Přál si zůstat v anonymitě, jeho jméno však redakce zná.
Evakuovaní úředníci
Devátého prosince poslala žena e-mail na služebnu městské policie v Boskovicích. Bomba měla vybuchnout v budově městského úřadu. „V e-mailu ale nebylo napsáno ve které. Proto policie vyklidila jak budovu úřadu na náměstí 9. května tak boskovickou radnici na Masarykově náměstí," uvedl tajemník boskovické radnice David Škvařil. Ten byl mezi osmdesátkou evakuovaných úředníků. Pyrotechnici se speciálně vycvičeným psem v budovách žádné bomby nenašli.
O několik dní později měly nálože vybuchnout v boskovickém hotelu Zlatá růže a ve dvou bytových domech v Boskovicích. A minulou středu také v areálu Střední školy technické a gastronomické v Blansku. Policie opět žádnou výbušninu nenašla. Školu v Bezručově ulici muselo narychlo ráno opustit zhruba tři sta studentů a zaměstnanců. „Vzhledem k tomu, jaká je v současnosti situace ohledně teroristických útoků v Evropě, ale nemůžeme podcenit vůbec nic. I když se v drtivé většině jedná o hloupé vtipy nebo podobné případy mají na svědomí duševně nemocní lidé," dodal policejní mluvčí Petr Nečesánek.
Přísnější tresty
Jen za poslední dva měsíce řešila policie na Blanensku sedm podobných výhružek bombami. Pět set lidí muselo na konci října opustit budovu středního odborného učiliště André Citroëna v Boskovicích. Tam kvůli výbušnině zavolal nezletilý mladík, kterého už policie má. Kdo poslal na konci listopadu výhružný e-mail na průmyslovku do Jedovnic ještě policisté neví.
Před dvěma týdny vyhrožoval anonym bombou v Brně. Nedávno i v Břeclavi a Znojmě. Na bombové výhrůžky v regionu už zareagovala rada kraje. Na návrh hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška schválila záměr přípravy novely trestního zákona. „Konkrétně paragrafu 357 šíření poplašné zprávy. Kontaktuji nejvyššího státního zástupce a předsedu Nejvyššího soudu. Je potřeba formulovat přísnější tresty. Nikdo si nesmí myslet, že mu výhrůžka bombovým útokem projde jako nějaká klukovina," uvedl Hašek.