Související články najdete v pravém sloupci

Na radnici v Blatnici pod Svatým Antonínkem se tyčí černá vlajka. Místní od včerejšího rána nosí svíčky, kytice a hračky k domu, kde ve středu odpoledne zemřelo dvouleté děvčátko a sedmiletý chlapec. Okolnosti případu nasvědčují, že děti zabila jejich matka, která se pak neúspěšně pokusila o sebevraždu.

Podle informací Deníku Rovnost v tragédii vyústily špatné rodinné vztahy a nátlak na matku. „Jeden z členů rodiny ji neustále psychicky týral a posílal udání na sociální a jiné úřady,“ sdělila Deníku Rovnost žena, která matku mrtvých dětí zná. Nepřála si však uvést své jméno.

Kriminalisté už začali vyslýchat členy rodiny. Otec dětí byl v době tragédie údajně v práci. „Případem se zabývají vyšetřovatelé z Brna i jejich hodonínští kolegové. Několik desítek policistů prohledává místo činu, hovoří se sousedy a svědky a zajišťuje stopy,“ uvedl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Bližší informace zatím nechce policie zveřejňovat. „Více toho řekneme pravděpodobně až v pondělí,“ doplnil Šváb. Kriminalisté také čekají na výsledky rozboru krevních vzorků z místa činu. Budou je znát zhruba za tři týdny. Dosud proto nevyloučili ani variantu, že u vraždy byl kromě matky i někdo další, kdo mohl dětem ublížit.

Zraněná žena nyní leží v kyjovské nemocnici. Podle očitých svědků ji tam záchranáři odvezli s bodnou ránou v břiše. „Není v ohrožení života,“ upřesnil primář anesteziologicko­resuscitačního oddělení kyjovské nemocnice Luděk Šimeček. Další informace o zdravotním stavu matky dvou mrtvých dětí však poskytnout nemohl. „Jsou tady vyšetřovatelé. Policie ji hlídá,“ dodal pouze Šimeček.

Blatnicí pod Svatým Antonínkem, která má necelé tři tisíce obyvatel, neštěstí otřáslo. „Je to hrozná tragédie. Nikdo ji nedokáže pochopit. Musel to být nějaký zkrat matky. K dětem přitom měla krásný vztah. Byla to spořádaná rodina,“ řekli o manželském páru někteří Blatničané.
Smutek zavládl i na místní radnici, která vyvěsila černý prapor. „Je to rodinná tragédie. Každý to víme. Příbuzní se s ní musí vyrovnat sami. Ale pomůžeme jim, jak to bude v našich možnostech. Nevím, co k tomu víc říct,“ prohlásil zdrcený starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Josef Vavřík.

Manželé se podle místních lidí do pronajatého domu přestěhovali před několika měsíci. Dříve totiž bydleli v jiné části obce ve společném domě s rodiči. Podle místních se však s nimi nepohodli, a našli si proto vlastní bydlení. „Domek začali opravovat, udělali si nový nájezd. Matka dětí tam ještě nedávno vysadila kytky,“ řekla se slzami v očích žena z Blatnice, která rodinu znala.

JANA RYBOVÁ
ZUZANA ČERNÁ