„V roce 2020 bylo na Blanensku spácháno celkem 858 trestných činů, objasněno bylo 523 z nich. V roce 2019 bylo spácháno celkem 932 trestných činů a 567 policisté vyřešili,“ stojí v policejní zprávě.

Nejvýraznější pokles policisté zaznamenali u krádeží a v oblasti hospodářské kriminality. Naopak přibylo násilných trestných činů. Policie řešila na Blanensku loni 37 trestných činů ublížení na zdraví, 32 objasnila. Dále čtyři loupeže, u kterých vždy vypátrala pachatele. A také jeden pokus o vraždu. K němu došlo loni v únoru v Boskovicích v ulici Mánesova. Obviněná žena skončila ve vazbě a u soudu ji hrozilo až dvacet let za mřížemi. „Majitelku jednoho z bytů napadla žena, která ji navštívila pod záminkou zaplacení dluhu. Zaútočila na ni dřevěnou tyčí a nožem s úmyslem ji usmrtit. V útoku ustala až poté, co zraněná žena předstírala, že je mrtvá,“ popsal případ šéf policejního územního odboru Blansko Zdeněk Grénar.

Dodal, že stejně jako v předchozích letech tvoří stále významnější podíl na kriminalitě trestné činy, spáchané v kyberprostoru. V prostředí internetu a sociálních sítí. „Zejména v době, kdy je omezen volný pohyb osob, je tento druh kriminality stále častější. Velkou proměnou prošly i způsoby páchání této trestné činnosti. Pachatelé jsou stále vynalézavější a velice pružně reagují na nové trendy v bankovnictví nebo na nové způsoby komunikace v rámci sociálních,“ vysvětlil policista.

Na silnicích v okresu Blansko evidovaly policejní statistky za uplynulý rok 940 dopravních nehod. To je o 73 méně než v roce 2019. Zahynuli při nich čtyři lidé. Jedna osoba na hlavním tahu v regionu na silnici I/43 nedaleko Bořitova. Dvě ze smrtelných nehod byly způsobeny pod vlivem alkoholu.