Vyšetřování případu, který nemá na Blanensku v posledních letech obdoby, vede vyškovský státní zástupce Radek Hůlka. „Naše práce intenzivně pokračuje. Momentálně vyslýcháme lidi, kteří by do případu mohli vnést více světla. Na zásadní poznatky a nové informace je však zatím brzy. Jakmile k nějakému důležitému posunu dospějeme, všichni se o tom včas dozví," uvedl Hůlka.

O stížnosti Kinclových právníků u krajského soudu ví. „Žádné vyjádření se však ke mně zatím nedostalo. Dokud pracovníci z Brna nerozhodnou jinak, zůstane podezřelý ve vazbě," konstatoval Hůlka.

Obhájce muže, který na boskovickém městském úřadě pracoval jako referent pro přestupky při odboru dopravy, jednání krajského soudu překvapuje. „A to je nejmírnější slovo, které jsem v této souvislosti schopný použít. Všechno se i nadále naprosto zbytečně prodlužuje," nelíbí se jednomu z nich, Josefu Čechovi.

Vazba je zbytečná

Ten je zároveň přesvědčený o tom, že například výslechy svědků se zbytečně protahují. „Měly být dávno hotové, přitom podle mých informací ještě dva nebo tři lidé zbývají. Odposlechy už jsem slyšel, samozřejmě za nepřítomnosti pana Kincla. Přípravné řízení ať klidně dále pokračuje, ale nedokážu pochopit, proč můj klient i nadále sedí ve vazbě, když k tomu není žádný důvod," vyjádřil se Čech.

Na návrh Okresního soudu Blansko sedí Kincl v takzvané koluzní vazbě. „Jejím důvodem jsou údajné obavy z možného ovlivňování svědků. Jenže v podstatě všechny už vyšetřovatelé vyslechli a provedli analýzu odposlechů. Proto neexistuje způsob, jak by pan Kincl ještě mohl mařit vyšetřování," upozornil Čech.

Přesto je připravený i na variantu, že krajský soud jeho stížnosti nevyhoví. „V takovém případě bych stížnost okamžitě podal znovu," naznačil blanenský advokát.

Policisté v polovině dubna zadrželi úředníka přímo na boskovické radnici. „V současné době nás občas osloví se žádostí o poskytnutí nějakých spisů nebo jiných materiálů. V tom jim samozřejmě vždycky vyjdeme vstříc. Vím, že o různá vysvětlení požádali také některé pracovníky odboru dopravy, ale které konkrétně a kolik jich bylo, říct nedokážu," sdělil tajemník boskovického městského úřadu David Škvařil.

Zároveň s Kinclem zahájili policisté trestní stíhání i dalších dvou lidí. „U těch jsem ale už tehdy vyhodnotil, že vazba není nutná, a toto stanovisko trvá. I nadále je vyšetřujeme na svobodě," podotkl Hůlka.

Kolem jejich totožnosti vznikají různé dohady. „Ke mně samotnému se samozřejmě některá jména dostala, ale nejednalo se v žádném případě o nic oficiálního, proto žádné bližší informace v této souvislosti uvést nemůžu," řekl Škvařil.

Kinclovu práci zatím zvládají jeho kolegové na odboru dopravy. „Je možné, že budeme muset hledat náhradu. Ale všechno se bude odvíjet od zjištění vyšetřovatelů. Úplně vyloučit se nedá ani možnost, že se pan Kincl na svou pozici vrátí. Ale nerad bych cokoli předjímal," doplnil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.