Jiří Vymětalík z Brťova-Jenče používá internet především jako zdroj informací a nutně jej potřebuje i ke své práci. Stejně jako po většinu dní v roce i minulé úterý na něm večer vyřizoval korespondenci a prohlížel si oblíbené webové stránky. „Poté, co jsem klikl na jeden z odkazů, naskočilo místo něj oznámení od policie, že jsem se dopustil trestného činu a počítač si můžu odblokovat jedině po zaplacení vysoké pokuty," popsal nenadálou situaci. Stal se obětí počítačové kriminality.

Součástí fingovaného upozornění bylo i několik paragrafů, které Vymětalíkovi mimo jiné hrozily deseti lety odnětí svobody. „Samozřejmě vím, že jsem se ničeho protiprávního nedopustil. Navíc jsem si ihned všiml několika podezřelých gramatických chyb a nepřesností. Proto jsem okamžitě zavolal policii a na druhý den jim počítač donesl ukázat," řekl napadený muž.

Počítačový virus nazývaný trójský kůň mu na několik dnů zkomplikoval život. „Spolupracuji s několika novinami a časopisy a komunikuji s nimi převážně pomocí internetu. Hned jsem všechny obvolal, že jsem přišel o nemalé množství neuložených dat. Sice jsem mohl využít záložního počítače, ale na něm samozřejmě nemám všechno. Musel jsem například zrušit důležitou pracovní schůzku, protože jsem nemohl donést důležité podklady. Navíc mi hrozilo, že kvůli kompletnímu přeinstalování systému přijdu o články, na kterých jsem pracoval i několik týdnů. To se však nakonec nepotvrdilo," oddechl si Vymětalík.

Policisté mu oznámili, že jeho případ není výjimečný. „Na Blanensku a Vyškovsku už jsme dohromady řešili kolem dvaceti podobných oznámení. Je to problém posledních několika let, celorepublikově už se jedná o více než jedenáct set případů. Skutečné číslo je však podle kriminalistů výrazně vyšší, protože mnoho lidí nám podobné napadení neohlásí," konstatovala policejní mluvčí Iva Šebková.

Jednou z nich je další oběť počítačové kriminality z Blanenska Helena Ladičová. „Abych řekla pravdu, ani mě nenapadlo policii zavolat. Mám známého, který je odborník na informační technologie, a ten mi dal počítač do pořádku. Ale trvalo to půl dne," uvedla.

Její zkušenost je podobná jako u Vymětalíka. „Především kvůli práci používám počítač s internetem zcela běžně. O těchto podvodech už jsem slyšela nějaké zprávy z médií, takže mě to zase tak moc nezaskočilo. Příjemné to však rozhodně nebylo," svěřila se Ladičová.

Smyšlenou pokutu nezaplatila ani ona. „Ze statistik bohužel vyplývá, že zhruba deset procent napadených se rozhodne smyšlenou kauci uhradit. A opět připomínám, že to jsou pouze ty případy, o který se policisté dozvědí," naznačila Šebková.

Hlášení, které napadený uživatel počítače obdrží, jej obviňuje z porušování autorského práva, nakládání s dětskou pornografií nebo třeba šíření takzvaného spamu.

Policie České republiky se od podobných zpráv distancuje. „Upozorňujeme veřejnost, aby na ně nereagovala. Vylučujeme, že bychom uvedeným způsobem oslovovali případné pachatele trestných činů. Navíc neexistuje žádný právní titul, který by umožňoval tímto způsobem po zaplacení jakékoli pokuty eliminovat úkony trestního řízení," píše v oficiálním prohlášení tisková mluvčí Policejního prezidia České republiky Zuzana Součková.

Zároveň však přiznává, že vyšetřování podobných případů je specifické a velice složité.