Blanenští policisté dodnes vyšetřují měsíc starou krádež ukradeného česneku. „Pětadvacet kilogramů česneku zmizelo z jedné blanenské zahrady. Zloděj si prostříhal otvor do plotu a česnek rostoucí ve volně přístupném skleníku sklidil. Ovšem nezákonně," popsala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Dodala, ale že takové případy jsou vyloženě ojedinělé. „Za letošek nám lidé hlásili ještě krádež včelstev a slepic. Jiný obdobný případ, jako byl ten s česnekem, neevidujeme. Buď se to tedy nestává, nebo nás o tom zemědělci neinformují, protože to pro ně není tak výrazná škoda," vysvětlila Šebková. Také ve zmíněném případu byla škoda „pouze" asi sedm tisíc.

Právě česnek je jednou ze zemědělských plodin, která se krade vůbec nejčastěji. Lidé už totiž nechtějí kupovat nevýrazný čínský česnek ze supermarketů a za českou kvalitu si rádi připlatí. Cena za kilo česneku se tak šplhá až ke dvěma stovkám korun.

Třeba soukromý zemědělec Jaroslav Crhák z Bořitova úrodu česneku bránil doslova vlastním tělem. „Hlídali jsme pole měsíc v kuse, střídali jsme se ve službách. Tím také dost vzrostly náklady na jeho pěstování, ale vyplatilo se to, ztráty jsou minimální," pochvaloval si Crhák.

Cibule, brambory, kukuřice i mák

Pěstuje i jiné plodiny, to mu ale tak velké starosti nedělá. „Lidé jdou ještě po cibuli či bramborách. Těch máme dost, takže když jich několik zmizí, tolik mě to netrápí," dodal zemědělec.

Crhák také připomněl případ zemědělce Jaroslava Podala z Drásova na Brněnsku. Tomu zloději loni sklidili podstatnou část úrody. Aby se k ní dostali autem, rozjezdili mu navíc ještě pole s cibulí. „Přišel jsem o čtyři metráky. Zloději nadělali škodu za čtyřicet tisíc korun. Letos jsem tam na hlídání najal dva chlapy, takže už to dopadlo lépe a úrodu mám už na farmě sklizenou," popsal Podal.

To Karel Plch z Dolní Lhoty pěstuje třeba i velmi oblíbené jahody. „Ty si ale nechávám, stejně jako česnek, hodně blízko domu a za plotem, aby na ně nikdo nemohl. O úrodu velký strach nemám. Třeba na brambory mi chodí různé existence, případy, které mají hluboko do kapsy, ale vykopnou si jich jen pár. Že by někdo přijel autem a hodinu kopal, se nestává," řekl Plch. Na své výpěstky je velmi opatrný. Na poli tráví hodně času, takže když mu na úrodu někdo přijde, důsledně ho upozorní, že to, co si chce odnést, není jeho.

Větší zemědělská družstva z Blanenska se nepotýkají ani tak s krádeží zeleniny, ale spíše luštěnin nebo máku. „Nemáme žádné dramatické ztráty, hrách nepěstujeme, po obilovinách lidé nejdou. Maximálně si ulomí pár dozrávajících kukuřičných klasů na jídlo. V tom množství se to docela ztratí. Pro některé je hodně lukrativní mák. Zjistili jsme, že nám někdo chodil na nezralé zelené makovice," řekl za Zemědělské družstvo Nýrov Stanislav Michal.