Skupina dětí ve věku asi od osmi do dvanácti let tam poničila oplocení hřiště. „U sokolských kabin pak roztahaly ploty a další věci. Místní je viděli. Překvapivě nešlo jen o kluky, ale týkalo se to i děvčat. Je to o výchově. Řada dětí dnes nezná hranici, co si může dovolit a co ne," uvedl rudický místostarosta Vlastimil Jeřábek.

Ojedinělý výstřelek

Podle rudického starosty Romana Šebely šlo o ojedinělý výstřelek. „Někdy děti při hře veřejný majetek u nás poničí. Ale nejedná se o nic pravidelného. Apelovali jsme na rodiče a školu, aby dětem vysvětlili, co veřejný majetek je a že škody ve výsledku zaplatíme všichni," dodal.

Postup vnímá jako varování. „Konkrétní viníky nemáme, ale víme, že jde o rudické děti. Chceme vesnici udržovat pěknou a mnohé je o výchově," uvedl. I proto se snaží podporovat, aby se děti a rodiče na podobě obce podíleli, jak se to podařilo například při stavbě dětského hřiště.

Také v Boskovicích pár podobných případů řešili. „Za letošní rok jsme jich napočítali sedm. Jednalo se o poškození cizí věci. Rozbitou výlohu nebo vysypané odpadkové koše," sdělila Kamila Dupáková, referentka přestupků z boskovického odboru vnitřních věcí. Před přestupkovou komisi se však dostanou až případy spáchané mladistvými ve věku mezi patnácti a osmnácti lety.

Prohřešky dětí školou povinných často pomáhá řešit právě škola. „Můžu tuto problematiku hodnotit za šestadvacet let praxe. V posledních čtyřech letech se nám situace výrazně zlepšila. Pokud nějaké problémy ve škole jsou, vyskytnou se většinou začátkem září. Ale úmyslného vandalismu je určitě méně než v předchozích letech. Změnou ale je, že se mnohem víc nyní týká dívek než chlapců," poznamenal ředitel letovické základní školy Miloš Randula.

Jako jeden z nedávných případů uvedl posprejování plochy u kláštera vedle letovické Nemocnice Milosrdných bratří. Poškodila ji skupina chlapců a dívek ve věku třináct a čtrnáct let. Škodu si museli odpracovat. „A ještě jedna zásadní věc. Když už k vandalství dojde, jeho aktéři se nestávají vzorem pro ostatní, ale stojí spíše na okraji tříd," dodal Miloš Randula.

Neznají hodnoty

Podle Zdeny Siglové z Blanska řada dětí nezná hodnotu věcí a peněz. A často tak neví, jakou škodu napáchají. „Děti dneska nemají pojem, co různé věci stojí. Všechno dostanou od rodičů a peníze nepotřebují. Neznají jejich hodnotu," řekla žena.

Řádově jen jednotky případů vandalismu nezletilých potvrzuje policie. „Pro nás jde o okrajovou záležitost, o několik případů za rok. Nezaznamenáváme žádné výkyvy ve srovnání s předcházejícími roky. Převážně jde o zničení nebo krádeže cizí věci. Děti si často vůbec neuvědomují, že někoho svým jednáním poškozují. Žádný extrémní případ z poslední doby neevidujeme," uvedl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.