Balení kosmetického krému firmy Dermacol, které mířilo do Libanonu, zachytili kontroloři České inspekce životního prostředí loni v dubnu na brněnském letišti. Krém byl totiž vyráběný z kaviáru jesetera. „Je chráněný živočich a tuto látku nesmí lidé bez vývozního povolení vyvážet,“ poukázal ředitel inspekce Erik Geuss. Loni v kraji inspektoři udělali 1381 kontrol a udělili 202 pokut za více než jedenáct milionů korun.
Zásilku do Libanonu inspektoři zabavili a vývozci udělili pokutu deset tisíc. „Třeba kosmetika z Jižní Koreje byla zase vyráběná z chráněných orchidejí, což také není přípustné,“ zmínil Geuss. Jednalo se o dovoz výrobku do Brna. Pokuta byla v řádu tisíců.
Kontrola obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů je jen jedna z oblastí kontrol. „Nejvíce pokut jsme uložili v oblasti nakládání s odpady a vodního hospodářství,“ sdělil ředitel brněnského inspektorátu Tomáš Augustin. Kontroly provádí podle vlastního plánu i na základě podnětů od lidí.
Kontroly inspekce životního prostředí:
- počet kontrol loni v Jihomoravském kraji: 1381 (předloni 1337)
- počet vydaných pokut: 201 (předloni 239)
- počet pokut, které nabyly právní moci: 202 (předloni 241)
- výše pokut: 11,3 milionu korun (předloni 11,3 milionu korun)
- nejvíce pokut: v oblasti odpadového hospodářství a ochrany vod
- nejvyšší pokuta loni: pro firmu CG Komunální servis v hodnotě 1 milion korun
Nejvyšší pokutu, kterou loni udělili zástupci Oblastního inspektorátu Brno, byl milion korun. Dostala ji firma CG Komunální servis, která nepodala hlášení o produkci a nakládání s odpady. „Převzala od různých subjektů tisíce tun nebezpečných a desetitisíce tun dalších odpadů,“ uvedl Augustin. Co se s odpadem stalo, není jasné.
Další pokutu půl milionu dostala firma za nesoučinnost při kontrole inspekce. Společnost je nyní v likvidaci. Insolvenční správce Pavel Čížkovský nyní bude zjišťovat o firmě větší podrobnosti včetně účetnictví. „Společnost nezaložila do sbírky listin povinné dokumenty za roky 2013 až 2017,“ zmínil Čížkovský. Nedoložila je ani dodatečně, soud ji zrušil.
Dvě pokuty za celkem devět set tisíc korun inspektoři uložili firmě Autodoprava Matějka. Za navezení více než dvaceti tun stavebních a demoličních odpadů do areálu bývalého dolu Jindřich II. ve Zbýšově na Brněnsku. V další provozovně v Sokolnicích na Brněnsku firma převzala například nepovolené slévárenské písky nebo kaly z čistírny odpadních vod. „První pokutu tři sta tisíc už jsme zaplatili, druhou splácíme,“ řekl v pondělí krátce jednatel Aleš Matějka.
Augustin zmínil také pozitivní případ firmy CZ Svaziko Vyškov – Galvanovna Vyškov. Dříve překračovala emisní limity v odpadních vodách z neutralizační stanice. „Provozovatel po prvních pokutách zahájil modernizaci stanice, loni ji dokončil. Nyní firma zákon neporušuje,“ poznamenal Augustin.